24 ثانیه حرف حساببسکتبالتحلیل بسکتبال

اولین الکلاسیکو آسیایی بسکتبال؛ دکترین بسکتبال ایران در آسیا

سجاد فرخی: پس از ماهها انتظار، بالاخره سوپرلیگ بسکتبال غرب آسیا به مرحله نیمه نهایی رسید و دو تیم ایرانی، شهرداری گرگان قهرمان سال گذشته ایران و ذوب‌آهن اصفهان نایب قهرمان، فردا پنجشنبه راس ساعت ۲۲ در تالار بسکتبال ورزشگاه آزادی به مصاف یکدیگر خواهند رفت.

شهرداری گرگان در مرحله گروهی بعنوان سرگروه و بصورت مستقیم راهی نیمه نهایی شده بود. ذوب‌آهن اصفهان نیز با قرار گرفتن در رتبه دوم گروه خود در مسابقه پلی‌آف در مقابل النفت عراق حاضر شد و با پیروزی ۲ بر ۱ مقابل این تیم به نیمه نهایی راه یافت و حریف شهرداری در این مرحله شد تا اینبار شاهد الکلاسیکو بسکتبال ایران در آسیا باشیم.

تیم شهرداری گرگان با ملی‌پوشان مطرح و بازیکنان خارجی تراز اول خود و با تعداد بازی کمتر و استراحت بیشتر پا به این دیدار خواهد گذاشت، در حالیکه از سوی دیگر تیم ذوب‌آهن اصفهان با سه بازی بیشتر در غرب آسیا و استراحت کمتر و بازیکنان مصدوم بیشتری راهی رقابت اول نیمه نهایی خواهد شد.
شهرداری گرگان با تکیه بر بازیکنان پرشمار و باکیفیت پیرامونی و همچنین همچنین بازیکنان بلند زیر حلقه که بعضا بازیکن پست کلاسیک محسوب می‌شوند، دست بالاتری نسبت به ذوب‌آهن دارد.
ذوب‌آهن اصفهان در اکثر بازیها، بالاخص سه مسابقه در مقابل النفت و دو دیدار مقابل پایانی خود در پلی‌آف لیگ برتر ایران، نشان داده که برای غلبه بر توان حمله‌ای رقبا دفاع پرفشار در دستور کار دارد. این دفاع اگر در نیمه‌ی زمین خودی باشد با کمک بازیکنان پست و فشار مضاعف بر روی توپ همراه خواهد بود و گاها که پرس تمام زمین در دستور کار قرار میگیرد، با توجه به دوندگی هر پنج بازیکن (بدلیل اینکه این تیم بازیکن پست پنج تخصصی در اختیار ندارد) سعی در تخریب روند حمله حریف و گرفتن زمان از آنها دارد. این نکته بخوبی در مقابل تیم عراقی که بیش از نیمی از قدرت حمله‌ی آنها در سوسا خلاصه میشد قابل مشاهده بود و جواب داد، ولی در مقابل تیم شهرداری گرگان که بازیکنان پیرامونی قدرتمند و متعددی مانند بهنام یخچالی، محمد جمشیدی، پری پتی، رسول مظفری و… را در اختیار دارد که هر فشار دفاعی را با تجربه و کمک یکدیگر براحتی میشکنند، به مشکل خواهد خورد و بایستی منتظر باشیم و ببینیم کادر فنی ذوب‌آهن برای دفاع چه تدابیری خواهند اندیشید. ذوب‌آهن در حمله با تکیه بر سیستمهای مختلف و البته هوش و ذکاوت دو گارد راس باتجربه خود یعنی مشایخی و اصلانی، کار سختی در مقابل تیم گرگانی خواهد داشت. قطعا بازیکنان جنگنده گرگان اجازه‌ی نفوذ و یا شوت راحت به شاگردان کوهیان نخواهند داد و حضور اودراس و دیگر بازیکنان پست شهرداری در زیر حلقه، بازی پشت به حلقه و ریباند را مخصوصا در حمله برای ذوبی‌ها سخت خواهد کرد.


از سوی دیگر طبق بازیهای قبلی تیم قرمزپوش گرگان، این تیم با ارایه یک دفاع نشسته‌ی منطقی در خارج از سه امتیازی خود سعی در استفاده از سرعت بازیکنان خود در انتقال به حمله خواهد داشت. اگر شهرداری نیاز به فشار مضاعف در دفاع داشته باشد، رسول مظفری بهترین گزینه برای فشار بر روی بازیکن صاحب توپ ذوب‌آهن است که با همراهی جمشیدی یا پتی و یخچالی بتوانند دفاع تمام زمین را در دستور کار خود قرار دهند‌.
گرگانی‌ها در حمله های پنج علیه پنج خود، سرعت گردش توپ بالاتری نسبت به ذوب‌آهن دارند و بخوبی می‌توانند با فضاسازی‌های مطلوب باعث شوند موقعیت پرتاب سه امتیازی برای بهنام و پتی فراهم شود و یا جمشیدی یا نفوذهای خود و شوت‌های منطقه‌ای خود امتیاز کسب کند و یا در گاهی اوقات با زیر حلقه بازی کنند.
شاید بر روی کاغذ و با نگاه به بازیکنان و مقایسه تیم‌ها، شهرداری گرگان چند درصد شانس بیشتری برای پیروزی داشته باشد، ولی نباید فراموش کنیم این دیدار جذاب طی سالیان اخیر همواره غیرقابل پیش‌بینی بوده و داخل زمین شرایط تغییرپذیر است.
نکته بعدی که در مقایسه دو تیم بایستی مورد بررسی قرار گیرد، کادر فنی آنهاست، رویارویی دکتر حاتمی با دکتر کوهیان. هر دو سرمربی از بهترین، شناخته شده‌ترین و با تجربه‌ترین مربیان کشور هستند و همراه با کمک مربیان خود پا به این دیدار خواهند گذاشت. مدیریت مشورتی مهران حاتمی بر روی نیمکت از نکات بارز ایشان است که منجر به خلاقیت و حرکات انفرادی بازیکنان مخصوصا در مواقع حساس می‌شود. از سوی دیگر نیمکت خلوت‌تر ذوب‌آهن حاصل تفکرات آکادمیک و منضبط کوهیان است که بسکتبال تیمی خاص خود را در دفاع و حمله دنبال می‌کند و کمتر از رقیب شاهد حرکات فردی و خلاقیت‌های ناگهانی خارج از ریتم بازی بازیکنان هستیم.


نکته پایانی و مهم این مسابقه، تماشاگران پرشور هر دو تیم است. گرگانی‌هایی که بسکتبال را می‌فهمند و تنفس می‌کنند و اصفهانی‌هایی که بعنوان قدیمی‌ترین و پرافتخارترین تیم بسکتبال کشور بدنبال همراهی تیمشان هستند. تماشاگران فهیم که متاسفانه در این فصل دچار سوءتفاهم شده‌اند در این دیدار بایستی بار دیگر اخلاق و معرفت بسکتبالی خود را ثابت کنند و فدراسیون بسکتبال در این بین نقش بسزایی دارد. هواداران خونگرم قلعه عقابها و طرفداران پر و پا قرص گاندوها اینبار علاوه بر تشویق تیم خود بایستی بر سر احترام به تیم رقیب با هم رقابت کنند. فدراسیون محترم بسکتبال نیز بایستی با در نظر گرفتن مسایل فرهنگی و فراهم کردن شرایط مطلوب برای جایگاه‌های تماشاگران و همچنین ورود و خروج آنها و در نظر گرفتن زمان استراحت بین دو نیمه و انجام برنامه‌ریزی مطلوب، از بوجود آمدن هرگونه عامل خارجی که باعث دامن زدن به سوتفاهمات شود اجتناب نماید. باشگاه‌ها نیز که با تحمل هزینه‌های گزاف تماشاگران خود را برای تشویق راهی تهران میکنند، بایستی با برگزاری کلاسهای آموزشی قبل و در حین اعزام و همچنین با انتخاب سرگروه‌های مناسب برای تماشاگران، بخوبی سطح بالای فرهنگی خود را به تمام ایران و آسیا یه نمایش بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا