اخبار بسکتبال ایران

فرصت طلایی از دست رفتهخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران

بازی ۳×۳ یک «فرصت طلایی» است که به کشورهایی مثل ایران داده شد. کشورهایی فاقد برنامه‌ریزی در بسکتبال، تبعیض و محدودیت‌های مذهبی در ورزش بانوان.

بعد از مجوز بین‌المللی «بازی با پوشش سر» همزمان با توجۀ گسترده فیبا به بازی ۳×۳ از حدود ۴ سال پیش؛ شانس «در» فدراسیون بسکتبال را زد.

نشستیم فکر کردیم چگونه ۳×۳ را ایرانیزه (!) و مسافرت‌ها را بین دوستان و آشناهای خودمان تقسیم کنیم، دیدیم بنا بر محدودیت‌های مذهبی در ورزش بانوان، می‌شود با چند چهرۀ لاکچری و مورد حمایت، نسخۀ ایرانی برایش نوشت. به این ترتیب برنامه‌های داخلی و لوکال با رویکرد«رنک»سازی جواب داد. رفته رفته دایره بکارگیری افراد را با دسته‌بندی دوستان از غیردوستان، کوچکتر کردیم.

با وجود شانس بانوان ایرانی در کسب سهمیه المپیک از روی جدول رنک فیبا، به دلیل تعلل و بی برنامگی وزارت ورزش و جوانان، کمیته ملی المپیک و فدراسیون بسکتبال، ایران با رنک ۶ جهانی از کسب سهمیه بازماند و از آسیا مغولستان به جای ایران سهمیه المپیک گرفت. دختران ماندند و دو رویداد انتخابی المپیک و سخت‌گیری‌ فیبا در امتیازدهی جدید، که رتبه ایران به نوزدهم سقوط کرد.

57733080-600x400 فرصت طلایی از دست رفته

یک عده به بازی ۳×۳ رفتند و زحمت کشیدند و صاحب رنک شدند که باید به آنان «خدا قوت» گفت اما روی صحبت ما با مدیریت کردن ظرفیت‌هاست. فیبا ۳×۳ در مارس ۲۰۲۰ به دلیل کرونا رویدادهای خود را تعطیل کرد. سه نفره ایران هم برنامه‌ای نداشت و فقط «بسکتبال باشگاهها» برگزار شد اما ملاک دعوت از بازیکنان سه نفره همان قول و قرارهای یک سال و نیم پیش است.

نحوۀ ادارۀ ۳×۳ به ابزاری برای جدا کردن مؤافق از مخالف تبدیل شده و به جای اتحاد و همبستگی، تفرقه‌افکنی و نفاق در بسکتبال بانوان رواج یافته است. سومدیریت منجر به باندبازی در دو جبهه «بسکتبال» و «بازی ۳×۳ » دختران شده است و بازیکنان باید عضو یکی از دسته‌ها یا باند خوابیده پشت بسکتبال، یا بازی ۳×۳ باشند.

وضعیت مربیان هم تعریفی ندارد چون سند همراهی تیم‌های سه نفره به نام یکی دو نفر زده شده و بس.

با آیین دوست‌یابی در ۳×۳ ایران، خوانش متفاوتی از دستورالعمل‌های فیبا ۳×۳ صورت می‌گیرد و این نکته را همچون سایر امور در این مملکت نشان می‌دهد که چگونه برای نادیده گرفتن و دور زدن فرصت‌های طلایی نهادهای بین‌المللی، در ایران برای یارکشی و باندبازی در یک بسکتبال رانتی، استعداد و خلاقیت‌مان (!) را بروز می‌دهیم.

57733080-600x400 فرصت طلایی از دست رفته

مطالب اختصاصی بیشتر از بسکتبال ایران را در بخش بالای سبد، خانه بسکتبال ایران بخوانید.

به این مطلب امتیاز دهید!

[کل: ۰ میانگین: ۰]

نوشته فرصت طلایی از دست رفته اولین بار در خانه بسکتبال ایران. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا