اخبار بسکتبال ایران

لیگ ستاره‌های جوگندمیخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران

سایت خانه بسکتبال ایران؛ بازیکنان پا به سن گاشته بسکتبال هنوز چهره‌های اصلی تیم‌های لیگ برتری هستند منتقدان می‌گویند این موضوع به تیم ملی هم آسیب می‌زند.

خیلی‌ها نمره قبولی به لیگ برتر بسکتبال می‌دهند.

لیگی که در شرایط کرونایی متمرکز در تهران برگزار شد، شروع خوبی نداشت، ولی پرتاب از راه دور در سه‌دهم ثانیه مانده به آخر بازی، جذاب‌ترین پایان‌بندی را برایش داشت.
کسانی که در طول فصل از بازی‌ها لذت نبرده‌اند، می‌گویند لیگ به جز این پرتاب و پول آن هم فقط برای فدراسیون و عده‌ای خاص، چیز دیگری نداشته است.
فدراسیون علاوه بر ورودی ۱۱۰میلیون تومانی که در شروع فصل از باشگاه‌ها گرفته بود، در طول فصل هم از تیم‌هایی که در هر بازی میزبان بودند، ۳میلیون تومان طلب کرد. این علاوه بر پولی بود که تیم‌ها برای پخش اینستاگرامی پرداخت می‌کردند.

این فصل هم مثل همیشه ایراد به داوری و برگزاری لیگ کم نبود، اما ایراد اصلی که از لیگ گرفته می‌شود و خیلی‌ها را نگران آینده بسکتبال و تیم ملی کرده است، نبود چهره‌های جوان است؛ اینکه هنوز بازیکنان پا به سن گذاشته تمام وقت در اختیار تیم‌ها هستند.

ترکیب ۴تیمی که به نیمه‌نهایی پلی‌آف رسیدند، تأیید می‌کند که فقط ۲بازیکن زیر ۲۵سال، نزدیک به ستاره‌های بزرگ درخشیدند.

در تیم مهرام، صمد نیکخواه‌بهرامی ۳۸ساله، مهدی کامرانی ۳۹ساله، حامد حسین‌زاده ۳۴ساله در کنار خارجی‌ها در ترکیب اصلی بودند. مهرام روی نیمکت هم چند بازیکن بالای ۳۰سال داشت. در تیم شیمیدر، ارسلان کاظمی ۳۰ساله ستاره بود. دیگر بازیکنان اصلی این تیم مهراد آتشی و وحید حاجیان هم ۳۵سال به بالا دارند. در نفت آبادان حامد سهراب‌نژاد ۳۸ساله، آرن داوودی ۳۷ساله، سعید داورپناه ۳۵ساله و محمد حسن‌زاده ۳۰ساله مؤثرتر از همه بازی کردند.

در تیم شهرداری گرگان که قهرمان شد، وضعیت بهتر بود. حضور سرمربی تیم ملی، مهران شاهین‌طبع روی نیمکت این تیم باعث شده بود بازیکنان ملی‌پوش، شهرداری را به تیم‌های دیگر ترجیح بدهند؛ با این حال در این تیم هم روزبه ارغوان ۳۳ساله، محمد جمشیدی ۳۰ساله، کیوان ریاحی ۳۱ساله و مایک رستم‌پور ۳۳ساله در ترکیب بودند. نوید رضایی‌فر ۲۳ساله و سینا واحدی ۲۰ساله تنها بازیکنان جوانی بودند که در لیگ خودی نشان دادند.

موافقان حضور ستاره‌های پا به‌سن گذاشته، در استدلال‌هایشان به جمله معروف «سن فقط یک عدد است» استناد می‌کنند و می‌گویند تا زمانی که این بازیکنان بهترین هستند، باید همچنان در زمین باشند، اما مسئله منتقدان بسکتبال این است که چرا در این سال‌ها بازیکن‌سازی نشده است و مربیان باشگاهی به جای فرصت دادن به جوانان و ساخت بازیکنان جوان، با اتکا به همان چهره‌های قدیمی به‌دنبال نتیجه هستند.

از نظر این افراد اگر مهدی کامرانی هنوز می‌درخشد، یکی از دلایلش این است که بازیکن جوانی نیست که او را به چالش بکشد.

هاشمی: مشکل از تصمیم‌گیرندگان است

به‌نظر می‌رسد در بسکتبال گفتن واقعیت‌ها کمی سخت است. مصطفی هاشمی، سرمربی شیمیدر می‎گوید، سپردن همه تصمیم‌گیری‌ها به افراد خاص منجر به پایین آمدن کیفیت لیگ و به‌تبع آن تیم ملی شده است: «در شرایط کرونایی برگزاری لیگ و به سرانجام رساندن آن اتفاق خوبی بود، اما باید قبول کنیم که به نسبت اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه نود لیگ خیلی ضعیف است.

همه ضعف‌های بسکتبال از سال ۱۳۹۲شروع شد؛ از زمانی که ۲، ۳ نفر منبع اصلی تصمیم‌گیری شدند. تصمیمات آنها روی بسکتبال پایه، کمیته‌های مختلف فدراسیون و به‌خصوص کمیته داوری تأثیر گذاشت. مشکل بسکتبال این است که این افراد در این ۷، ۸ ساله همه تصمیمات را گرفته‌اند و هنوز هم این کار را می‌کنند.»

این افراد چه کسانی هستند؟

هاشمی ترجیح می‌دهد اسمی نبرد، اما گفته می‌شود منظور او چند نفر از مربیان نزدیک به فدراسیون است.

سامری: ما نباید بازیکن بسازیم

حماد سامری، سرمربی تیم پالایش نفت آبادان معتقد است که لیگ امسال در مقایسه با سال‌های گذشته، بازیکنان جوان خوبی داشت: «سعی مربیان این بود که از بازیکنان جوان استفاده کنند و این کار را هم کردند.

در هر تیم تک و توک بازیکن جوان خوب بود و می‌توانم بگویم وضعیت بهتر از سال‌های قبل بود. در تیم ما سالار منجی، بازیکن خوب و آینده‌داری است که ۲۳ساله است. جوانان هم یک‌ساله نتیجه نمی‌دهند و باید صبر کرد. سال بعد اتفاقات بهتری می‌افتد.» با این حال سامری تأیید می‌کند که مجموعه بسکتبال در بازیکن‌سازی‌ کم‌کاری کرده‌اند: «از تیم‌های لیگ برتری که برای قهرمانی می‌جنگند، نباید انتظار بازیکن‌سازی داشته باشیم.

بازیکن باید در سطح پایه پرورش پیدا کند و در تیم‌های باشگاهی چهره شود. متأسفانه سال‌های گذشته روی بسکتبال پایه خوب کار نشد. تصمیمات نادرستی هم که یک عده گرفتند، باعث شد تا تعدادی از بازیکنان، گلخانه‌ای و مقطعی پرورش داده شوند. به‌خاطر این مسئله رقابت از جوانان گرفته شد و این گلخانه‌ای کار کردن نتیجه عکس داد.»

منبع خبر همشهری

به این مطلب امتیاز دهید!

[کل: ۱ میانگین: ۵]

نوشته لیگ ستاره‌های جوگندمی اولین بار در خانه بسکتبال ایران. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا