اخبار بسکتبال ایران

ارسلان کاظمیخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

ارسلان کاظمی در روز ۲ اردیبهشت ۱۳۶۹ در اصفهان متولد شد.
از ۹ سالگی تمام روز را بیرون از خانه بسکتبال بازی می‌کرد. او عاشق بسکتبال شد.

«هر روز بازی می‌کرد. در حیاط پشتی خانه یک حلقه بسکتبال برایش نصب کردیم و اولین توپ بسکتبال را من برایش خریدم». مادر ارسلان

سی.ان.ان در گزارشی در تیر ۱۳۹۲ درباره‌ی ارسلان کاظمی نوشت:

« در مسابقات جوانان منطقه غرب آسیا در تهران او با ریباندها و مهارت‌های دفاعی فوق‌العاده‌اش دربازی مقابل سوریه توجه آنتونی ابراهیم کارشناس واستعدادیاب تگزاسی بسکتبال را به خود جلب کرد. وی که اصالتی لبنانی دارد به کشورهایی توجه می‌کرد که همکارانش علاقه چندانی به آنها نداشتند. ابراهیم سپس فیلم بازی کاظمی را به یکی از دوستانش که سرمربی تیم ملی لبنان بود نشان داد و هر دو به این نتیجه رسیدند که ارسلان باید در سطح بالاتری بازی کند». ترجمه ایرنا

اعتماد به ابراهیم در کنار فرصت تحصیل و بازی در آمریکا، ارسلان را راضی کرد.

پدر و مادر ارسلان همیشه حامیان اصلی او بودند. او در آمریکا هر روز با مادرش صحبت می‌کرد تا کمی از احساس غربتش کم شود.

ارسلان به عنوان بازیکن کالج در تیم ملی بسکتبال ایران مقابل تیم آمریکا در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۰ ترکیه قرار گرفت.

«سامان ویسی پاس را به من داد و من توپ را با دست‌هایم کوبیدم توی سبد آمریکا اما نتیجه‌ی خوبی برای ما نداشت. بلافاصله بعد از اسلم‌دانک من، توپ را از بالای سر حامد حدادی فرستادند و الی اوپ کردند توی سبد ایران. حامد حدادی بعد از این صحنه آمد کنار من و گفت: ارسلان، لعنتی چی‌کار کردی؟ اینا وحشی شدن.. دیگه ول نمی‌کنن ما رو…» (می‌خندد). همشهری جوان

بازیکن تیم ملی بسکتبال در جام ملت‌های ۲۰۱۱ ووهان چین.
بازیکن تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا.
دارنده طلای کاپ آسیا ۲۰۱۴ چین.
صاحب طلای فیباآسیاچلنج ۲۰۱۶ تهران.
نایب قهرمانی با تیم ملی در کاپ آسیا ۲۰۱۷ بیروت.
دارنده مدال نقره بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا.
قهرمانی در لیگ برتر ایران با پتروشیمی بندرامام.
مقام سوم با شیمیدر قم.
بازیکن تیم ملی بسکتبال در المپیک ۲۰۲۰ توکیو.

ارسلان کاظمی در پنجره پایانی فیباآسیاکاپ ۲۰۲۱، با میانگین ۷.۵ امتیاز و ۱۰.۵ ریباند و ۴ اسیست در دو مسابقه، به همراه تیم ملی بسکتبال وارد بازی‌های تدارکاتی و سپس المپیک توکیو شد.
ارسلان کاظمی بهمن ۱۳۸۶ به آمریکا رفت.
پیشنهاد بازی در دانشگاههای مریلند، سیتون هال، اوکلاهما، میسوری، نبراسکا، و رایس در کارنامه اوست اما در نهایت برای رایس بازی کرد.
او مسیر بسکتبال در مدرسه تا کالج را به خوبی پشت سر گذاشت.
بازی با پیراهن رایس را در بیشتر هفته‌ها با دبل دبل به پایان می‌برد.

در سال اول حضورش با ۱۰.۳ امتیاز و ۹.۱ ریباند درخشید.
آمار خیره کننده ارسلان کاظمی در سال ۲۰۱۳، زمانی که برای اورگن بازی می‌کرد در یک بازی با ۱۷ ریباند ثبت شد.
ارسلان در درفت و در پیک ۵۴ به واشنگتن پیوست و از آنجا به فیلادلفیا ترید شد.
او بخت خود را برای بازی در ان بی ای آزمود اما در ادامه، یک فصل باشکوه در ایران با پتروشیمی بندرامام داشت و سپس در چانکینگ فلای دراگون چین بازی کرد.
کاظمی با تمرین تابستانی در تیم‌های سن آنتونیو، یوتا، بروکلین، دالاس، اورلاندو مجیک و هیوستون یک بار دیگر برای ورود به ان بی ای تلاش کرد.
او همچنین در سال ۲۰۱۲ به عنوان دلیرترین بسکتبالیست کالج‌ها برگزیده شد.
در سال ۱۳۹۳، پس از مهدی کامرانی و حامد حدادی، ارسلان کاظمی هم به لیگ بسکتبال چین پیوست تا ایران سه نماینده در شرق دور داشته باشد.
کاظمی در سال ۱۳۹۶ به عنوان بازیکن کمکی پتروشیمی بندرامام این تیم را در رقابت‌های باشگاههای آسیا همراهی کرد. با وجود شکست پتروشیمی در بازی رده بندی اما ارسلان در بین ۵ بازیکن برتر مسابقات قرار گفت.
او همچنین طلای باشگاههای آسیا در سال ۲۰۱۸ با پتروشیمی و مدال برنز این رقابت‌ها را با تیم نفت آبادان در سال ۲۰۱۹ دارد.
در روز نهم تیر ۱۳۹۹، «اسلم دانک» ارسلان در دیدارهای انتخابی المپیک ۲۰۱۶ مقابل یونان توسط فیبا به آرای مردمی گذاشته شد و ارسلان کاظمی لقب بهترین اسلم دانک یک دهه اخیر جهان را به خودش اختصاص داد.

محمدرضا ابراهیمی نیا، سهیل جوزدانی، نیما بخشی، مهدی فاضلی، پوریا محمودی، میلاد مزرعه، محمدرضا قربانی، محمد زارعی، مهران قربان تنهایی، بهنام توکلی، نوید فراهانی و ارسلان کاظمی، دوازده بازیکن اعزامی به چین میزبان مسابقات ۲۰۰۶ جوانان آسیا بودند.

(شهریور ۱۳۸۵). زمانی که ارسلان کاظمی تازه از مرز ۱۶ سالگی عبور کرده بود.
ارسلان در تیم بسکتبال جوانان ۲۰۰۸، بعد از شرکت در رقابت‌های غرب آسیا برای تحصیل به آمریکا رفت اما برای مسابقات جهانی ۲۰۰۹ جوانان در نیوزلند، تیم جوانان ایران را همراهی کرد. او با ۱۶.۶ امتیاز و ۱۲.۲ ریباند در هر بازی، مسابقات را به پایان برد.

نفر هفتم امتیازآوران
نفر دوم ریباند
نفر اول توپ‌ربایی با ۲۰ توپربایی در مجموع مسابقات.

تا پیش از این بازی‌ها، ارسلان کاظمی در تورنمنت‌هایی مثل جام مالزی (۱۳۸۶) با قهرمانی تیم جوانان، بهترین بازیکن مسابقات لقب گرفت. یا در بازی‌های قبرس. همینطور گرجستان.
در بازی‌های داخل سالن ۲۰۰۷ ماکایٔو تیم سه نفره ایران متشکل از ارسلان کاظمی، مهدی شیرجنگ، فربد فرمان و محمد امجد به قهرمانی رسید و بار دیگر ارسلان کاظمی برترین بازیکن مسابقات شد.
مؤفقیت‌های او در تیم‌های پایه به قدری چشم‌نواز و خیره کننده بود که مربیان خارجی وقت؛ اونیکا، ترومن و ماتیچ بارها درباره نحوه‌ی تمرینات او به کادر فنی تیم جوانان سفارش می‌کردند.
وسلین ماتیچ در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۰ ترکیه از ارسلان کاظمی به تیم ملی دعوت کرد.
او بازیکن کالج به اتفاق حامد حدادی که در ان بی ای بود، نبردی تمام عیار با تیم‌های آمریکا، برزیل، اسلوونی، کرواسی و تونس در رقابت‌های جهانی برگزار کردند.

ارسلان ۱۴ امتیاز مقابل آمریکا گرفت.

لقب «سلطان اسلم دانک» زیبنده‌ی پرش‌های اعجاب‌انگیز او بود که به درستی از سوی فیبا به ارسلان داده شد.

ارسلان کاظمی با ۱۲ امتیاز بعد از حامد حدادی (میانگین ۲۰ امتیاز)، دومین امتیازآور تیم ایران شد. نام او در جمع ۱۰ نفر برتر ریباند قرار گرفت و در توپربایی با ۱۴ توپ‌ربایی اول شد.
او به همراه حامد حدادی تاکنون سه دوره جام جهانی (۲۰۱۰، ۲۰۱۴ و ۲۰۱۹) را در کارنامه‌اش دارد.

 

نوشته ارسلان کاظمی * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا