اخبار بسکتبال ایران

بسکتبال کاپ آسیا شروع شد / ایران به فکر تلافی باخت مقابل ۳ حریف   خانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران

سایت خانه بسکتبال ایران؛

پیش‌بازی

نگاهی به تیم‌های گروه C

با ستارگان

بسکتبال کاپ آسیا با قدمتی ۶۲ ساله از امروز در جاکارتا اندونزی شروع شد. این برای سی‌امین مرتبه است که این بازی‌ها برگزار می‌شود.

در دوره جدید کمی بیش از ۲۰ سال؛ تیم ملی بسکتبال رقابت‌های جام ملت‌های ۱۹۹۹ و ۲۰۰۱ را از دست داد اما از سال ۲۰۰۳ تاکنون یکی از تیم‌های اصلی و مدعی جام بود که سه بار مؤفق به گرفتن آن شد.

ایران همچنان به عنوان یک مدعی در کاپ آسیا حاضر است. در کنار استرالیا، چین، نیوزلند، ژاپن و کره جنوبی.

ایران به عنوان تیم اول گروه C و فینالیست از دوره ۲۰۱۷، وارد کاپ آسیا می‌شود. سوریه، قزاقستان و ژاپن هدف بزرگی را برای ایران قرار داده است تا در مقابل سه تیمی که در رقابت‌های اخیر مقابل آنها باخته ‌است قرار بگیرد.

برد سوریه در مقدماتی کاپ آسیا.
دو برد پیاپی قزاقستان در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۳.
دو برد ژاپن در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۹.

ایران هسته پرستاره خود را از دوره قبل حفظ کرده است اما ژاپن با واتانابه بازیکن ان بی ای و ستاره‌های در حال ظهور مانند یودای نیشیدا و کیسی تومیناگا در جاکارتاست. با واتانابه و یوکی توگاشی، ژاپن نیز باید سطح تجربه‌ای داشته باشد که آنها را به تیمی سخت برای شکست تبدیل کند.

بازی کلیدی: قزاقستان – ایران

پس از دو باخت و در بازی سوم، زمان آن فرا رسیده است که ایران ثابت کند همچنان در میان تیم‌های نخبه آسیا قرار دارد. آنها نمی‌توانند تنها با پیروزی مقابل قزاقستان در مرحله گروهی این موضوع را ثابت کنند، اما شروع خوبی خواهد بود.

ستاره: یوتا واتانابه

یوتا واتانابه بازگشته است! این بازیکن ۲۷ ساله اولین بازی خود در تیم ملی بزرگسالان ژاپن را زمانی انجام داد که تنها ۱۸ سال سن داشت و این درست اینجا در جام ملت‌های آسیا بود.

در جام جهانی ۲۰۱۹، واتانابه به طور میانگین ۱۵.۶ امتیاز و ۵.۶ ریباند و در المپیک توکیو میانگین ۱۷.۷ امتیاز و ۸.۰ ریباند در هر بازی می‌گیرد.

برای تماشا: رستم میرزاگالیف

این چهارمین دوره کاپ آسیا برای میرزاگالیف ۳۰ ساله است.  گارد ۱.۹۲ متری قزاق با بازی در پنجره‌های فیبا به فرم تازه‌ای دست یافته است.

امیر هینتون

سوریه به امیر هینتون اعتماد زیادی دارد زیرا ثابت شده که او منبع اصلی حمله آنهاست. او با ۲۶.۷ امتیاز در هر بازی، بهترین گلزن در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۳ آسیا بود و در مجموع ۴ بازی بیش از ۳۰ امتیاز به دست آورد.

چهره آشنا: حامد حدادی

برای جام ملت‌های آسیا هیچ چهره‌ای آشناتر از حامد حدادی نیست که در جاکارتا هشتمین حضورش در تاریخ کاپ آسیا را سپری خواهد کرد.
حدادی اولین بازی خود را در جام ملت‌های ۲۰۰۵ آسیا انجام داد. کاری در جام ملت‌های آسیا باقی نمانده که حدادی انجام نداده باشد. او سه بار با ایران قهرمان شده است. او چهار جایزه MVP را کسب کرده است. او در مجموع ۸۳۸ امتیاز کسب کرده و در ۶۴ بازی به میدان رفته است.

امروز

امروز در آغاز این پیکارها چین و کره دو رقیب سنتی در گروه B با هم دیدار می‌کنند. در مجموع ۴۴ مدال جام ملت‌های آسیا که ۱۸ مدال آن طلاست، بین این دو تیم توزیع شده است.

کره جنوبی

را گونا؛ گلزن برتر و ریباندکننده جام جهانی بسکتبال فیبا ۲۰۱۹، برای اولین بار در ترکیب تیم کره در جام ملت‌های آسیا حضور خواهد داشت. در تیمی پر از ستاره؛ کیم جونگ کیو، لی دائو سونگ، چوی جونیونگ، هیو، اونگ و هون.

را گونا در جام جهانی با ۲۳.۰ امتیاز در هر بازی و ۱۲.۸ ریباند؛ یک سنتر قوی است که به خوبی با نحوه بازی هم‌تیمی‌هایش ترکیب می‌شود.

چهره آشنا: وانگ ژلین

چهره‌ای آشنا در این بازی وانگ ژلین، سنتر چین است که خود را برای بازی در سومین کاپ آسیا آماده می‌کند. این بازیکن ۲۸ ساله بخشی از تیمی بود که آخرین قهرمانی چین در جام ملت‌های آسیا را در سال ۲۰۱۵ به دست آورد.

بازی‌های امروز

۰۸:۳۰ چین تایپه – بحرین
چین‌تایپه به تجربه مجهز است اما Wayne Chism نخستین تجربه رسمی خود با بحرین را در پنجره سوم جام جهانی به دست آورد و این تیم را روانه راند دوم کرد.

۱۲:۳۰ اردن – استرالیا
رونمایی از قهرمان دوره قبل در روز اول قابل توجه است. تنها بازیکنی که از تیم کاپ آسیا ۲۰۱۷ بازگشته، میچ مک‌کارون است. استرالیا برای تکرار طلا آمد اما اردن با نقره ۲۰۱۱ برای بقا در گروه A مبارزه می‌کند.

۱۵:۰۰ عربستان – اندونزی
این دو تیم پس از رویارویی با یکدیگر در پنجره سوم مقدماتی جام جهانی (کمتر از دو هفته قبل به سود عربستان) به مصاف هم می‌روند. اندونزی نشان داد که می‌تواند از استعدادهای برتر برخوردار باشد اما عربستان سعودی ثابت کرد می‌تواند از کسری‌های بزرگ بازگردد.

۱۷:۳۰ کره – چین

فیبا

نوشته بسکتبال کاپ آسیا شروع شد / ایران به فکر تلافی باخت مقابل ۳ حریف    * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

AdminGuest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا