اخبار بسکتبال ایران

زهره امیریخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

فولادمبارکه سپاهان اصفهان در سال ۱۳۸۰ در دستۀ یک بسکتبال بانوان ایران قهرمان شد.
پس از آن زهره امیری، سرمربی تیم سپاهان، قهرمانی‌های تیمش را در سال‌های ۱۳۸۱، ۱۳۸۴ و ۱۳۸۶ در سوپرلیگ تکرار کرد. وی در دوره‌های متمادی دهۀ ۸۰ عناوین نایب قهرمانی در سوپرلیگ بانوان را به اصفهان برد.

زهره امیری از آبادانی‌های زمان جنگ بود که در سال ۱۳۵۹ با خانواده به اصفهان رفت. وی با شطرنج و دوومیدانی وارد ورزش شد اما در ادامه به فعالیت‌های هندبال و بسکتبال پرداخت. سال ۱۳۶۲، با تشویق پروانه بدراصفهانی از بازیکنان ملی‌پوش اصفهانی که معلم ورزش زهره بود، بسکتبال را شروع کرد. در سال ۱۳۷۳ به اردوی تیم ب ایران دعوت شد اما همزمان با قبولی در دانشگاه تربیت معلم تهران، برای مدتی تحصیلات را به فعالیت‌های ورزشی ترجیح داد.
امیری زیر نظر ناهید آچاک، سرمربی تیم فولادمبارکه سپاهان در لیگ‌های دو و یک بسکتبال طی اواخر دهۀ ۷۰ بازی کرد. در سال ۱۳۸۰، تیم سپاهان با مربیگری زیبا عادلی قهرمان لیگ یک شد که زهره امیری یکی از بازیکنان این تیم بود. قهرمانی سپاهان در بین مدعیانی چون پیکان، فجر سپاه شیراز و دانشگاه آزاد به دست آمد.
در سال ۱۳۸۱، امیری بازیکن و مربی تیم سپاهان بود که باز هم این تیم در نخستین دورۀ سوپرلیگ باشگاههای ایران به عنوان قهرمانی دست یافت.

بازیکنان تیم سپاهان در سال ۱۳۸۰:
لیلا بروجنی، آرمینه پطروس، لعبت اباذری، شیرین نیری، مهنام سوارزاده، زهره امیری، مژگان دادخواه، آیسا اسکندری، ژوحانا زاروکیان، مغمیک هزارمالیان، مهتاب تشکری، سیما مکارمی، نسرین لوافان، و آزاده زمانپور. در تمامی این سال‌ها علاوه بر این بازیکنان، نفرات دیگری مانند فریبا جزینی، معصومه اسماعیل‌زاده، سپیده جعفری، بهاره رحمت‌اللهی، زهره نویدزاده، بهارک زوارزادگان، سعیده نجاتی، مریم بابایی، شهرزاد راستکار (سال ۱۳۸۶) و مقدی شاه‌نظریان (۱۳۸۶ – ۱۳۸۵) برای زهره امیری در تیم فولادمبارکۀ سپاهان بازی کردند.

در دوران قهرمانی‌های سپاهان، رابعه اجاقی (سرپرست) و رضوان صفری (بدنساز) تیم در کنار زهره امیری بودند.

امیری در سال ۱۳۸۷، همراه تیم ملی به حلب سوریه رفت. او کمک مربی تیم ملی در کنار فریده هادوی (سرمربی) بود. سپس با تیم سپاهان راهی مالزی شد. سپاهان چند ماه بعد از اینکه تیم ملی در مالزی بازی کرده بود، راهی این کشور شد و بازی‌های خوبی را به نمایش گذاشت.
در سال‌های بعد ناهید ادیب‌پور و سعیده نجاتی به ترتیب هدایت تیم سپاهان را در سوپرلیگ دختران برعهده گرفتند. زهره امیری که در پایان فصل ۱۳۸۷ از سپاهان جدا شد، در سال ۱۳۹۰، بعد از یک دهه افتخارآفرینی در بسکتبال بانوان، شاهد انحلال تیم سپاهان بود.
زهره امیری به اتفاق بازیکنان سپاهان به فولادماهان پیوستند و در فصل رقابت‌های ۱۳۹۱ بعد از تیم قزوین، نایب قهرمان شدند. این آخرین عنوان زهره امیری در زمان مربیگری در سوپرلیگ دختران بود. وی بعد از انحلال تیم فولادماهان، از سوپرلیگ کناره‌گیری کرد.

منبع «داستان یک قرن» نوشته افشین رضاپور

نوشته زهره امیری * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا