اخبار بسکتبال ایران

مهران شاهین‌طبعخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

مهران شاهین‌طبع بازیکن تیم ملی در سال‌های دهه ۶۰ و ۷۰ و مربی تیم ملی و سرمربی تیم جوانان و تیم ملی بسکتبال در سال‌های دهه ۸۰ و ۹۰.
دکترای علوم ورزشی – رفتار حرکتی از دانشگاه شهید بهشتی تهران.

پس از نایب قهرمانی تیم بسکتبال جوانان ایران در سال ۲۰۰۲، که نخستین مدال ایران در تاریخ بسکتبال جوانان آسیا تا آن زمان بود؛ دو سال بعد مهران شاهین‌طبع با تیم بسکتبال جوانان ایران به نخستین مدال طلای بسکتبال جوانان ایران در آسیا دست یافت.

یکی از تیم‌های کرمانشاه با شماره ۵

شاهین‌طبع متولد یکم فروردین ۱۳۴۵ در کرمانشاه است. بسکتبال را از ۱۶ سالگی در زادگاهش آغاز کرد. سپس فعالیت خود را در تیم‌های تهرانی نظیر پاس، پرسپولیس، راه‌آهن و پیکان ادامه داد اما بیشترین زمان فعالیت باشگاهی او در راه آهن شکل گرفت که ۸ سال متوالی در این باشگاه بازی کرد.

وی یکی از استعدادهای جوان بود که در سال ۱۳۶۴ وارد اردوهای تیم‌ جوانان ایران شد.

با تیم پاس تهران

شاهین‌طبع کار مربیگری را تا قبل از اینکه مربی تیم بسکتبال پیکان شود به طور متناوب در پاس یا راه آهن با تیم‌های پایه دنبال کرد. اما با ورود به باشگاه پیکان به طور حرفه‌ای به کار مربیگری پرداخت.

دوران بازی‌های ملی شاهین‌طبع از ۱۹۹۰ در بازی‌های آسیایی پکن شروع شد هر چند که تا پیش از آن در سفرهای تدارکاتی و بازی‌های بین‌المللی دوستانه در خدمت تیم ملی بود.

از راست علی توفیق، مصطفی هاشمی، جواد دلگانه، اسدالله کبیر، محسن صادق‌زاده، مهدی پوراصفهانی، رضا مشحون، محمدمهدی ایزدپناه و مهران شاهین‌طبع.
ردیف پایین‌تر از راست حسن‌رضا خزاعی، امیر زینلی، مهران حاتمی، محمد کسایی‌پور.

اولین تجربه شاهین‌طبع در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا در سال ۱۹۹۱ به میزبانی ژاپن شکل گرفت.

در سال ۱۹۹۳ به میزبانی جاکارتا، ایران به بهترین عنوان جام ملت‌های آسیا تا آن زمان دست یافت و شاهین‌طبع و سایر اعضای تیم ملی با کسب عنوان چهارمی آسیا، بازی‌ها را ترک گفتند.
یک سال بعد در معیت تیم ملی به بازی‌های آسیایی ۱۹۹۴ هیروشیما اعزام شد.

وی در سال ۱۹۹۵ پس از بازی برای تیم ملی بسکتبال در مسابقات قهرمانی جام ملت‌های آسیا در سئول کره جنوبی با بازی ملی در  مسابقه‌های بین‌المللی خداحافظی کرد.

کار مربیگری شاهین‌طبع در باشگاه پیکان آغاز شد. این تیم که توانسته بود با دو بازیکن خارجی در لیگ باشگاههای ایران شرکت کند، آغازگر حضور خارجی‌های بیشتر در لیگ بسکتبال ایران شد. از اوایل دهه ۱۳۸۰ شاهد رشد تدریجی تعداد بازیکنان خارجی در تیم‌های ایرانی بودیم.

بعد از پیکان، مقصد بعدی شاهین‌طبع؛ تیم بسکتبال صباباتری این بار به عنوان سرمربی بود.

وی ابتدا با نام صباباتری و سپس صبامهر قزوین هدایت این تیم را بر عهده داشت و طی سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۷ چندین عنوان قهرمانی، نایب قهرمانی و مقام سوم باشگاههای ایران را به خود اختصاص داد.

صباباتری با هدایت شاهین‌طبع در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ دو بار پی در پی قهرمان باشگاههای آسیا شد. با صبامهر قزوین نیز مقام سوم باشگاههای غرب آسیا را به دست آورد.

شاهین‌طبع در فصل ۱۳۹۰ – ۱۳۸۹ سرمربی مهرام شد و در باشگاههای ایران و غرب آسیا روی نیمکت این تیم نشست. وی با مهرام قهرمان لیگ برتر باشگاههای ایران شد.
سپس به بندرامام رفت و هدایت تیم پتروشیمی را بر عهده گرفت. کار با دانشگاه آزاد در لیگ ملی و حرفه‌ای ادامه مربیگری شاهین‌طبع در بسکتبال باشگاههای ایران بود با کسب رتبه سوم در لیگ ملی و نایب قهرمانی در لیگ حرفه‌ای. سپس در بازگشت به بندرامام طی دو فصل ۹۵ – ۱۳۹۴ و ۹۶ – ۱۳۹۵ این تیم را به مقام قهرمانی در لیگ برتر رساند.

طی این سال‌ها شاهین‌طبع با تیم‌های مهرام و پتروشیمی در چندین دوره رقابت‌های غرب آسیا حضور داشت و عناوین اول و دوم یا سومی در کارنامه اوست. از جمله قهرمانی غرب آسیا ۲۰۱۶ اردن، سومی جام باشگاههای آسیا ۲۰۱۷ چین با پتروشیمی بندرامام. همچنین قهرمانی غرب آسیا ۲۰۱۸ در لبنان.

به دنبال ترک پتروشیمی بندرامام مقصد بعدی شاهین‌طبع؛ گرگان و هدایت تیم بسکتبال شهرداری در فصل نیمه‌تمام رقابت‌های ۱۳۹۸ بود. (بازی‌ها به دلیل کرونا نیمه‌کاره ماند).
در سال ۱۳۹۹ با شهرداری گرگان به قهرمانی است.
سپس در فصل ۱۴۰۱ – ۱۴۰۰؛ با تیم شیمیدر با نظر دو باشگاه به سومی مشترک (بدون بازی) با نظم‌آوران سیرجان بسنده کرد.

تیم بسکتبال جوانان ایران قهرمان جوانان آسیا ۱۳۸۳.

در مربیگری رده‌های سنی، بهترین عنوان بسکتبال ایران تا سال ۲۰۰۴ توسط شاهین‌طبع با تیم بسکتبال جوانان در بسکتبال جوانان آسیا به دست آمد که ایران بر فراز تیم‌های آسیایی ایستاد و طلا گرفت.
این مسابقه‌ها در بنگلور هند برگزار شد.

در سال ۲۰۱۳ یکی از دستیاران مهمت بچیروویچ سرمربی اسلوونیایی تیم ملی بسکتبال در رقابت‌های جام ملت‌های ۲۰۱۳ آسیا بود که همراه این تیم به مقام قهرمانی دست یافت. در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ کره، شاهین‌طبع در کادر فنی تیم ملی بود که ایران مدال نقره بازی‌ها را از آن خود کرد.
وی همچنین مربی تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴ اسپانیا بود.

وی همکاری خود را در تیم ملی بسکتبال در سال ۲۰۱۵ این بار با درک بائرمن سرمربی آلمانی ادامه داد. تیم ایران در جام ملت‌های آسیا در این سال سوم شد و به المپیک صعود نکرد اما بائرمن و شاهین‌طبع، تیم را برای بازی‌های شانس دوباره در تورین ایتالیا آماده کردند و در نهایت ایران از المپیک ۲۰۱۶ بازماند.

طی این سال‌ها شاهین‌طبع هدایت تیم ب ایران را در تورنمنت‌های مختلف از جمله ویلیام جونز به عنوان سرمربی برعهده گرفت.
فیباآسیا چلنج ۲۰۱۶ تهران، ادامه همکاری مشترک او با بائرمن بود.

بعد از خروج غیرمنتظره بائرمن از تیم ملی، ابتدا شاهین‌طبع گزینه سرمربیگری تیم ملی بود اما وی همزمان در حال آماده کردن پتروشیمی بندرامام برای لیگ برتر و باشگاههای غرب آسیا بود و به این ترتیب پیشنهاد سرمربیگری را نپذیرفت.

تیم ملی بسکتبال از راست مهران شاهین‌طبع سرمربی، فرزاد کوهیان مربی، ارسلان کاظمی، روزبه ارغوان، حامد حدادی، میثم میرزایی، محمد حسن‌زاده، اوشین ساهاکیان، محمد عابدینی (مربی)، مهران آتشی (مربی).
ردیف پایین از راست: محمد جمشیدی، صمد نیکخواه‌ بهرامی، سجاد مشایخی، نوید رضایی‌فر، آرن داودی و بهنام یخچالی.

سرانجام در پی تغییر و تحولاتی در رأس فدراسیون بسکتبال در دی ماه ۱۳۹۶، مهران شاهین‌طبع یک ماه بعد به جای مهران حاتمی، سرمربی تیم ملی بسکتبال شد.

هدایت تیم ملی در پنجره‌های جام جهانی، انتخابی کاپ آسیا طی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱ در کارنامه اوست.

شاهین‌طبع به عنوان سرمربی تیم ملی مدال نقره بازی‌های آسیایی را در جاکارتا ۲۰۱۸ تکرار کرد.
وی همچنین مؤفق به کسب سهمیه جام جهانی ۲۰۱۹ و سپس کسب عنوان بهترین تیم آسیایی در جام جهانی و صعود به المپیک شد.
پس از المپیک ۱۹۴۸ لندن و ۲۰۰۸ پکن؛ کسب سهمیه المپیک بعد از ۱۲ سال نصیب بسکتبال ایران شد.

شاهین‌طبع در طول ۸ سال مربیگری و سرمربیگری تیم ملی بسکتبال در جام‌ها و تورنمنت‌های بین‌المللی متعددی حضور یافت از جمله پیش از جام جهانی بازی مقابل یونان و روسیه یا پیش از المپیک دیدارهای دوستانه با تیم اسپانیا.

بازیکن

بازیکن تیم‌های کرمانشاه ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۲
بازیکن تیم بسکتبال جوانان ایران ۱۳۶۴
بازیکن تیم پاس ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۶
بازیکن تیم پرسپولیس ۱۳۶۷
بازیکن تیم دانشگاه آزاد ۱۳۶۸ و ۶۹
بازیکن تیم راه آهن از ۱۳۷۰ تا ۱۳۷۷
بازیکن پیکان ۷۸ – ۱۳۷۷
بازیکن تیم بسکتبال ارتش ایران در مسابقه‌های ارتش‌های جهان ۱۳۷۳ کره

تیم بسکتبال راه آهن تهران که بیشترین دوران بازی شاهین‌طبع در این باشگاه گذشت.

سایر عناوین و افتخارات شاهین‌طبع

مربی

مربی تیم ملی بسکتبال در بازی‌های غرب آسیا ۲۰۰۱ کویت.
سرمربی تیم جوانان ایران در بازی‌های دوره‌ای غرب آسیا از جوانان ۲۰۰۰ تا نوجوانان ۲۰۰۱، ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ در یمن (دوم)، تهران (اول)، اردن (اول) و یمن (اول) و قهرمانی با تیم زیر ۱۸ ساله‌های پسر ایران در آسیا ۲۰۰۴. به میزبانی هند.
مربی تیم ملی در قهرمانی ویلیام جونز ۲۰۱۳ تایوان.
مربی تیم ملی در اطلس اسپرت ۲۰۱۵ چین. قهرمان.
مربی تیم ملی در قهرمانی غرب آسیا ۲۰۱۶ اردن. قهرمان.
مربی تیم ملی در اطلس اسپرت ۲۰۱۶ چین. قهرمان.
مربی تیم ملی در بازی‌های شانس دوباره المپیک ریو در تورین ایتالیا ۲۰۱۶.

باشگاهی

مربی تیم پیکان ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۰
سه دوره قهرمانی باشگاههای تهران ۱۳۷۹، ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱. مقام سوم لیگ ایران در سال ۱۳۷۹.
سرمربی تیم صباباتری از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۷.
قهرمانی لیگ برتر ایران ۱۳۸۳، ۱۳۸۵ و ۱۳۸۶.  (دو بار نایب قهرمانی ۱۳۸۴ و ۱۳۸۷).
چهارمی و پنجمی باشگاههای آسیا ۱۳۸۴ فیلیپین و ۱۳۸۵ کویت.
قهرمانی غرب آسیا سوریه و قهرمانی باشگاههای آسیا ۱۳۸۶ تهران.
سومی غرب آسیا با پتروشیمی بندرامام ۱۳۹۰.

شرکت در دوره مربیگری بین‌المللی
Number One with Highest Grade in Hungary Professional Coaching Clinic – International Coaching Licence در بوداپست مجارستان ۱۳۷۹.
همچنین جوایز مربی برتر ایران در سال‌های ۱۳۸۳، ۱۳۸۷، ۱۳۹۴ و ۱۳۹۹.  

تیم ب ایران و اردوهای تیم ملی در خارج از کشور بین ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۲.

نوشته مهران شاهین‌طبع * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا