بسکتبالتحلیل بسکتبال

آخرین تلاش برای صعود به جام جهانی در ژاپن و چین

لیست نفرات تیم ملی برای حضور در پنجره آخر انتخابی جام جهانی

سجاد فرخی: در حالیکه جامعه بسکتبال برای آخرین پنجره انتخابی جام جهانی و مسابقه با ژاپن و چین لحظه شماری می‌کند تا شاهد صعود تیم ملی کشورمان به مرحله نهایی باشد، بالاخره اسامی بازیکنان نهایی این مرحله توسط روابط عمومی فدراسیون اعلام شد. به گزارش روابط عمومی فدراسیون بسکتبال، نام بازیکنان تیم ملی بسکتبال برای مصاف با ژاپن و چین به شرح زیر است: آرن داودی (کاپیتان)، رسول مظفری، سینا واحدی، میثم میرزایی، سجاد مشایخی، بهنام یخچالی، پیتر گریگوریان، محمد جمشیدی، ارسلان کاظمی، متین آقاجانپور، سجاد پذیرفته، محمد حسن زاده، جلال آقامیری.

همانگونه که از از لیست اسامی اعلام شده مشخص است، اولین نکته‌ای که جلب توجه می‌کند، حضور پنج گارد‌راس تخصصی در لیست نهایی تیم ملی می‌باشد. اختصاص ۴۰ درصد از لیست به گارد‌راس‌ها، نشان از توجه ویژه‌ی سعید ارمغانی به این پست و بازی با دو گارد دارد. ارمغانی قطعا بازی با دو بازیکن راس را در دستور کار قرار خواهد داد و مطابق انتظار بهنام در نقش شوتینگ گارد حاضر خواهد بود و به سجاد مشایخی وظایف پست یک تخصصی محول خواهد شد.

 

پیش‌بینی می‌شود حضور آرن داودی بعنوان کاپیتان تیم، تنها برای کاریزما و شخصیت این بازیکن باشد. آرن که حدود چهار سال پیش از تیم ملی خداحافظی کرده بود، در این پنجره نقش مربیِ رکابی‌پوش را بعهده خواهد گرفت و شاید به اندازه‌ی سجاد مشایخی، بهنام یخچالی و سینا واحدی به بازی گرفته نشود و حضورش روی نیمکت و معدود دقایق بازی که به وی خواهد رسید، به منظور هدایت بازیکنان و استفاده از تجربه‌ی وی جهت ساماندهی به تیم باشد.

محمد جمشیدی پست سه بلامنازع تیم ملی خواهد بود. شاید در این پست متین آقاجانپور هم به کار گرفته شود ولی چیزی که مشخص است احتمال بازی پیتر گرگوریان بعنوان فوروارد بسیار اندک است و پیش‌بینی می‌شود در دقایقی که جمشیدی نیاز به استراحت دارد، سجاد پذیرفته شانس بیشتری برای حضور در میدان داشته باشد. شاید هم ارمغانی استفاده از سه گارد راس یا سه بازیکن پست را در دستور کار قرار دهد و از ارسلان کاظمی در پیرامون استفاده نماید. اما اینکه در لحظات نبود جمشیدی در زمین، چه اتفاقی خواهد افتاد بایستی منتظر چهارم اسفند و اولین دیدار با ژاپن باشیم.

انتظار می‌رود ارسلان کاظمی در پست چهار، مانند همیشه بی رقیب باشد و حتی در لحظاتی نیز در نقش فوروارد ظاهر شود. پذیرفته و حسن‌زاده، بازیکنان جانشین پست چهار محسوب می‌شوند، پستی که در آن آرمان زنگنه نیز بازیهای قابل قبولی در لیگ و غرب آسیا از خود به نمایش گذاشت ولی به عقیده‌ی کادر فنی و سعید ارمغانی، حتی شرایط حضور در اردوی آماده‌سازی تیم ملی را نداشت. شاید بحث در این باره در این بازه‌ی زمانی به صلاح تیم ملی و بسکتبال کشورمان نباشد و بیش از این به آن نخواهیم پرداخت.

در پست پنج و زیر حلقه، میثم میرزایی سنتر کلاسیک تیم ملی را خواهیم دید. بک‌آپ میثم، جلال آقامیری جوان خواهد بود. میرزایی و آقامیری در ارایه بازی فایو اوت توانایی کمی دارند و در حالیکه انتظار می‌رود تیم ملی در بیشتر اوقات با پنج بازیکن بیرونی در مسابقات حاضر شود، شاید پست پنج کلاسیک و این دو بازیکن شانس بازی کمتری پیدا کنند و بیشتر شاهد حضور همزمان ارسلان و پذیرفته یا حسن‌زاده باشیم.

با مصدومیت حامد حدادی، قطعا نیاز به جنگندگی بیشتر برای ریباند خواهیم داشت. ارسلان همیشه بعنوان یک بازیکن در خدمت تیم، بار ریباندهای حمله و دفاع را به دوش کشیده ولی در این پنجره و با نبود کاپیتان حدادی، دیگر بازیکنان، بخصوص بازیکن پیرامونی بایستی در ریباند دفاعی به وی کمک کنند تا شانس حمله‌ی مجدد حریف را از آنها بگیرند. اما در ریباند و زیرحلقه‌ی حمله، تیم ما با نبود حامد، به احتمال زیاد دچار نوسان خواهد شد و با این شرایط بیشتر امتیازات تیم بایستی در درجه اول از انتقال سریع به حمله کسب شود و در وهله دوم از بازی و اقدام‌های کم نقص بازیکنان پیرامونی تیم مانند بهنام یخچالی، محمد جمشیدی، سجاد مشایخی و…

تیم ملی بسکتبال ایران چهارشنبه ۲۶ بهمن ساعت ۱۳:۳۰ از طریق فرودگاه بین المللی امام خمینی ( ره) به استانبول پرواز می کنند و ازآنجا به توکیو سفر خواهند کرد تا در چهارم اسفندماه ۱۴۰۱ در شهر تاکاساکی از ساعت ۹:۳۰ به مصاف تیم ملی ژاپن برود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا