اخبار بسکتبال ایران

تقویم تاریخ / بسکتبال ایران در جام ملت‌های اروپا به میدان رفتخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

در کتابچۀ جام بسکتبال اروپا ۱۹۵۹، نام حسن نیکو درج شده است و روزنامه اطلاعات نیز او را در فهرست همراهان تیم معرفی کرده است. بنابراین سال ۱۳۳۸ در جام ملت‌های ۱۹۵۹ اروپا، وی یکی از داوران اعزامی از ایران به مسابقات بود.

حسین تهرانی، ابراهیم نعمتی، هوشنگ آگهیان داوران بسکتبال، فوتبال، والیبال و مصطفی سلیمی رئیس وقت فدراسیون بسکتبال هم به عنوان هیئت همراه بودند. بر اساس آنچه در تصویر مستند است، سلیمی سرپرستی تیم و بقیه نفرات داوران اعزامی بودند که با قطار رهسپار ترکیه شدند.

ایران به اتفاق ۱۶ تیم اروپایی در گروه D با رومانی، مجارستان و اتریش در استانبول به میدان رفت. تیم ملی به مجارستان و رومانی باخت اما اتریش را ۴۲ – ۴۹ شکست داد. در ادامه بازی‌ها، ایران به اسراییل، فنلاند و اسپانیا باخت. تیم ملی در رویارویی دوباره با اتریش، این بار نتیجه را به حریف واگذار کرد.

در آن سال اعضای تیم ملی بسکتبال از بین چهار تیم انتخاب شدند که بین آنها بازی‌های انتخابی گذاشته بودند.

ایران: ابوالفضل صلبی، غلام واعظی، کمال مشحون، خسرو تاج‌بخش، مصطفی افوضی، مرتضی آقاکوچک(مازیار)، آوند فقیه، حسین رضی، بهرام کمالی و منصور وفایی.

منبع از مجموعه کتاب‌های تاریخ بسکتبال ایران نوشته افشین رضاپور

نوشته تقویم تاریخ / بسکتبال ایران در جام ملت‌های اروپا به میدان رفت * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا