اخبار بسکتبال ایران

عباس مقدس‌زادهخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

عباس مقدس‌زاده، معلم ورزش و داور بسکتبال.

متولد ۱۳۱۸ قم. دارای چهار فرزند. سه دختر و یک پسر.

از سال ۱۳۳۱ فعالیت‌های ورزشی خود را در بسکتبال، والیبال، فوتبال و پینگ پنگ آغاز کرد.
مقدس‌زاده در باشگاه تهرانجوان رشد کرد و در بیشتر رشته‌ها قعالیت داشت که مهمترین آنها داوری فوتبال بود. طبق گفته خودش به کیهان ورزشی، با مربیان زیادی سر و کار داشت اما «هر چه دارم از وجود آقافکری است».

در سال ۱۳۳۵، داوری را در تهرانجوان شروع کرد. اولین فضاوتش را بین تیم‌های تهرانجوان و نیروی هوایی انجام داد. در سال ۱۳۴۲ به طور رسمی کار قضاوت را آغاز کرد.
وی از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۶۳ در بسکتبال، فوتبال و والیبال پیراهن داوری را بر تن کرد.

عکس کیهان ورزشی خرداد سال ۱۳۵۴ را اینجا ببینید
مقدس زاده خرداد ۱۳۵۴ فوتبال

مقدس‌زاده تنها داوری بود که همزمان در سه رشته ورزشی قضاوت انجام داد و به نوشته برخی نشریات همان زمان به «سوت بدهن» معروف شد.

وی در یکی از دیدارهای بین‌المللی، قضاوت تیم‌های ملی فوتبال شوروی و مجارستان را برعهده داشت.

قضاوت‌ها و مسئولیت‌های مقدس‌زاده در بسکتبال نیز کم نبودند.

مقدس‌زاده نفر چهارم ایستاده از راست. با تیم امید ایران در ارمنستان سال ۱۳۴۸.

در سال ۱۳۴۸ همراه با تیم بسکتبال امید ایران برای انجام دیدارهای دوستانه این تیم به جمهوری‌های شوروی سابق اعزام شد.
در بازی‌های آسیایی تهران، به دنبال اختلاف نظر با رئیس فدراسیون بسکتبال وقت به همراه چند نفر دیگر از قضاوت در بازی‌ها انصراف داد.
در سال ۱۳۵۵، داور اعزامی از ایران برای مسابقه‌های قهرمانی زنان آسیا برگزیده شد اما سفر این تیم یک روز قبل از پرواز لغو شد و در مسابقه‌های ۱۹۷۶ به میزبانی هنگ کنگ شرکت نکرد.

بولتن مسابقات ۱۹۷۶ هنگ کنگ.

در اوائل دهه ۵۰ مقدس‌زاده به همراه هاشم مصباحی داوران مدعو ایران به کویت بودند و در این کشور قضاوت‌هایی را انجام دادند. این مسابقه‌ها به نام اتحادیه سران عرب بین سال‌های ۵۰ و ۵۱ برگزار شد. قضاوت دو داور ایرانی مورد توجه روزنامه‌های کویتی قرار گرفت و با چاپ تصاویری از داوران ایرانی به تعریف و تمجید این دو پرداختند.

هاشم مصباحی و مقدس‌زاده در کویت

مقدس‌زاده علاوه بر کارت داوری بین‌المللی بسکتبال، والیبال و فوتبال؛ در دوران خدمتش معلم ورزش بود. رئیس انجمن معلمان ورزش، رئیس انجمن بسکتبال آموزشگاهها، رئیس تربیت بدنی ناحیه ۹، و دبیر فدراسیون بسکتبال از دیگر سمت‌های وی بودند. مقدس‌زاده بین سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۵، چندین دوره به عنوان مسئول کمیته داوران و مسابقات فدراسیون بسکتبال برگزیده شد.

معلم شهرهای ایران

از آغاز ورود ورزش‌های نوین به ایران، بسیاری از نسل‌ها موفقیت‌های خود را مدیون تلاش‌ معلمان در برهه‌های مختلف زمانی هستند. معلمانی که به پاس خدمات صادقانۀ آنها در بیشتر رشته‌های ورزشی، از آنان به نیکی یاد می‌شود.
بدون شک یکی از این چهره‌های تأثیرگذار در سه رشتۀ بسکتبال، فوتبال و والیبال، عباس مقدس‌زاده است.
او  بعد از تحصیلات ابتدایی در قم به تهران آمد و دورۀ دبیرستان را در مدرسۀ بهبهانی گذراند. ورود به دانشسرای مقدماتی و ورزش، باب آشنایی وی را با استادانی چون آگاه، احمد ایزدپناه، داود نصیری و جمال قائم‌مقامی باز کرد.
مقدس‌زاده طی ۳۰ سال خدمت علاوه بر تهران به دیگر شهرهای ایران رفت و طی دوره‌های متعدد به امر آموزش دانش‌آموزان مشغول بود. خرمشهر، قم، گرگان و مسجد سلیمان، شهرهایی بودند که مقدس‌زاده در مدارس مختلف به دانش‌آموزان خدمت کرد.
وی در بسکتبال زیر نظر دکتر جونز، به داوری بین‌المللی نائل آمد. قضاوت در مسابقات داخلی و خارجی بسکتبال اعم از باشگاهها، ارتش‌ها، بازی‌های ملی، آموزشگاهی و دانشگاهها در کارنامۀ مقدس‌زاده دیده می‌شود. همچنین مقدس‌زاده به عنوان مدرس در کلاس‌های متعدد داوری تدریس کرد.

این مطالب برگرفته از کتاب «داستان یک قرن» نوشته افشین رضاپور است.

نوشته عباس مقدس‌زاده * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا