اخبار بسکتبال ایران

برنامه شماره ۳۲ رادیو بسکتبال ایران – میراث ۷۶ سالهخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

برنامه شماره ۳۲ رادیو بسکتبال ایران از سایت پخش میشه

امشب ۲۲ مرداد ۱۴۰۰ – برنامۀ شمارۀ ۳۲ از سایت خانه بسکتبال ایران

صدای ما فراتر از خانه ما

موضوع : میراث ۷۶ ساله

رادیو بسکتبال

تهیه کننده : احسان امیرى

اجرا: مهراد خورشیدى

باشگاه تاج – میراث ۷۶ ساله

صدای پرویز خسروانی مؤسس باشگاه تاج

مهین کوره‌چیان

در این برنامه بیشتر بشنوید:

بسکتبال مردان و زنان تاج در نظام باشگاهداری ایران

پریسا یزدانی

نقش باشگاهها در توسعه نظام ورزش افشین رضاپور

مهمانِ در حومه خاطرات این هفته نادر نصیری بازیکن تیم استقلال در دهه‌ی ۶۰ است که رضا طاهری با او به گفت و گو نشسته است.

علیرضا امیری در بخش جداگانه‌ای در همین برنامه از شرایط و نوع بازی تیم‌های حاضر در المپیک صحبت می‌کند.

در پایان ترانه‌ای از ویگن در وصف قهرمانی تیم فوتبال تاج ایران در آسیا در سال ۱۹۷۰ تقدیم‌تان می‌شود.

رادیو بسکتبال را از سایت خانه بسکتبال ایران بشنوید
صدای ما فراتر از خانه ماست

در حومه خاطرات با نادر نصیری

تاج و بسکتبال

سال ۱۳۲۴ باشگاه «دوچرخه‌سواران» به واسطه قهرمانی و علاقه‌ی پرویز خسروانی به دوچرخه‌سواری تأسیس شد. خانواده خسروانی در حکومت پهلوی سرشناس بودند و برادران پرویز هر کدام از مردان سیاسی و نظامی دوره خود بودند که پرویز خسروانی نیز به تبعیت از آنان تحصیلات در دانشکده افسری را در پیش گرفت.

در دهۀ ۲۰ خورشیدی علاوه بر دوچرخه‌سواری، تیم‌های فوتبال و بسکتبال دوچرخه‌سواران فعالیت داشتند. حسین سرودی، محمد خاتم، و خسروداد، از چهره‌های نظامی معروف در فوتبال و بسکتبال باشگاه دوچرخه‌سواران بودند که سرودی کاپیتان تیم‌های ملی بسکتبال و فوتبال بود.

در اواخر دهه‌ی ۲۰، باشگاه دوچرخه‌سواران به پیشنهاد تیمسار خاتم به باشگاه «تاج» تغییر کرد. پرویز خسروانی از همان روزهای ۷۳ سال پیش اقدام به نهادسازی در ورزش کرد و خیلی زود با هدف توسعه امکانات ورزشی تاج، به ساخت و سازهای زیربنایی روی آورد.

تیم بسکتبال دوچرخه‌سواران که به تاج تغییر نام داده بود، با چهره‌هایی مثل ابوالفضل صلبی و حسین صعودی‌پور طی دهه‌های ۲۰ و ۳۰، از تیم‌های مطرح آن دوران به مدت ۴ دهه‌ی تاریخ ورزش ایران بود. اوجگیری بسکتبال تاج در دهه‌ی ۳۰ شمسی منجر به مؤفقیت‌های این تیم در مسابقات باشگاههای تهران شد. علاوه بر آن باشگاه تاج در شهرهای ایران گسترش پیدا کرد و بازیکنان پرشماری از بسکتبال تاج روانه تیم ملی شدند.

مانع زدایی حضور زنان در ورزش تاج با امکانات مناسب از دیگر برنامه‌های خسروانی به ویژه در زمینه‌ی بسکتبال بود که طی سالیان متمادی شکل گرفت و به بار نشست.

پرویز خسروانی ۱۸ مرداد ۱۳۹۴ در لندن درگذشت.

برگرفته از کتاب « ۱۰۰ سال بسکتبال».

ضمن تشکر از بازدید شما، خواهشمندیم به منظور ارائه خدمات بهتر و رسیدن به اهداف عالی سایت، تیم خانه بسکتبال ایران را یاری فرمایید.

هرگونه پیشنهاد و انتقاد سازنده خود را با ما در میان گذاشته تا با برطرف نمودن ایرادات و استفاده از پیشنهای ارزشمند شما در جهت ارائه خدمات بهتر به خانواده بزرگ بسکتبال بکوشیم.

نوشته برنامه شماره ۳۲ رادیو بسکتبال ایران – میراث ۷۶ ساله اولین بار در سایت خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال ایران پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا