اخبار بسکتبال ایران

نادر، دُرّ نایابخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

در بحبوحه تحولات آغاز قرن بیستم در منطقه قفقاز، کارگران ایرانی و فعالان احزاب سیاسی و تجار ایران و روسیه، مهاجرت دو سویه به دو کشور داشتند. انقلاب اکتبر ۱۹۱۷، موقعیت مالی و اقتصادی تجار ایرانی را به خطر انداخت و بیشتر آنان از ترس مصادره اموال خود به دست دولت تازه به قدرت رسیده شوروی، درصدد خروج از قفقاز و بازگشت به ایران برآمدند.

کاشانی؛ از خانواده‌های ساکن قفقاز بودند که از آنجا به تبریز رفتند. سپس جواد کاشانی به اتفاق همسرش اقدس خسروشاهی مدتی در رشت زندگی کردند و یکی از فرزندان آنها در رشت ازدوج کرد که حاصل این ازدواج ۶ فرزند بود. نام یکی از این فرزندان نادر بود.

نادر متولد تهران است.

در سومین روز شهریور ماه ۱۳۲۳ در محله‌ی فرهنگ به دنیا آمد.

در دبستان خاقانی در خیابان شاهپور درس خواند. خانواده‌اش اهل ورزش نبودند اما او فوتبال و بعد والیبال را دوست داشت تا اینکه در مدرسه‌ی رهنما، زیر نظر معلم ورزش مدرسه حسن نیکو، عشقش را به بسکتبال نشان داد.

نیکو، مردی از تبار عاشقان و دلدادگان بسکتبال و داور بین‌المللی که برای بسکتبال المپیک در بازی‌های ۱۹۶۴ ژاپن قضاوت کرد، از مدرسه رهنما، یک معدن استعداد بسکتبال ساخت.

نادر، خط سیر بسکتبال دوران مدرسه تا باشگاه پولاد را زیر نظر حسن کریمی امتداد بخشید.

از همانجا به بازی‌های باشگاهی، زمین‌های آسفالت امجدیه رفت و پس از آن دانشکده پلیس. دوران باشکوه باشگاه پاس با فریدون صادقی از ملی‌پوشان بسکتبال المپیک ۱۹۴۸ لندن در اواسط دهه‌ی ۴۰ آغاز شده بود و نادر کاشانی پرچمدار برترین‌های تاریخ ورزش و بسکتبال پاس شد.

کاپیتانی تیم ملی برازنده‌ی جوان خوش سیما و خوش استیل با فرم شوت‌های خاص و پرش‌های ناگهانی دوران خودش بود. سه دوره در بازی‌های آسیایی به میدان رفت. همچنین بازی‌های ارتش‌های جهان که نقطه عطف آن مقام سوم مسابقات ۱۹۷۴ آمریکا در بین ۷ تیم بود.

کاشانی نزدیک به دو دهه با افتخار در سطح اول بسکتبال ایران بازی کرد و این دُرّ نایاب سرانجام در سال ۱۳۵۷ از بسکتبال کنار کشید.

نادر کاشانی قهرمان بسکتبال، قهرمان قصه‌ها نیست بلکه قهرمانی در نزدیکی خودمان است. چهره‌ای ماندگار که شاید در کنار سایر قهرمانان کمتر به آنان توجه کرده‌ایم. برای این قهرمان ارزنده بسکتبال آرزوی سلامتی و طول عمر داریم.

تولدت مبارک استاد نادر کاشانی.

افشین رضاپور

عکس مدرسه رهنما اواخر دهه ۳۰ نادر کاشانی (۱۴). در این عکس چهره‌هایی مثل جمشید شریعت‌نژاد (آموزگار بسکتبال با شماره ۵) و سایر نفرات از راست: شادروان علی‌اصغر زاهدی، شادروان سعید خلخالی، بهروز بیات‌سرمدی، محمد مشکین‌قلم، بهروز قهرمانلو و عبدالله عظیمی دیده می‌شوند.

نوشته نادر، دُرّ نایاب اولین بار در سایت خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال ایران پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا