اخبار بسکتبال ایران

پری نقی‌پورخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

پری نقی‌پور از ملی‌پوشان دهۀ ۵۰ بسکتبال ایران بعد از طی یک دورۀ بیمارى ۱۷ فروردین ۱۴۰۰ در لس‌آنجلس درگذشت.

بانو نقی‌پور اصالتاً اهوازی بود اما دوران جوانی در تیم آزمایش تهران بازی می‌کرد. همزمان با قهرمانی‌های تیم آزمایش درسال‌های ۵۰ در باشگاههای تهران، بانو نقی‌پور یکی از بسکتبالیست‌های مؤثر این تیم بود که به تیم ملی بسکتبال دعوت شد. همراه تیم ملی به سفرهای تدارکاتی رفت و عضو تیم ملی بسکتبال در جام ملت‌های زنان آسیا و بازی‌های آسیایی ۱۹۷۴ تهران بود.

بانو نقی‌پور دوران دانشجویی را با تحصیل در تربیت معلم سپری کرد و از بازیکنان شاخص علی‌اکبر لطفی، مربی تیم ملی و سرمربی وی در تیم آزمایش بود. در سال ۱۳۵۱، مجلۀ دنیای ورزش ایشان را به عنوان یکی از برترین چهره‌های مسابقات تهران معرفی کرد.

پری نقی‌پور با لباس تیم  آزمایش. (دنیای ورزش)

مهین کوره‌چیان از همبازیان و هم‌دوره‌ای‌های پری نقی‌پور که چند ماه بعد از فوت او در مهر ماه ۱۴۰۰ درگذشت، درباره هم‌تیمی سابق خود در تیم ملی بسکتبال نوشته بود:
«پری از خوبان بسکتبال بود و در تمامی سفرهای تدارکاتی و رسمی تیم ملی زنان با هم بودیم».

ژنیک شهبازیان دیگر ملی‌پوش ایران در بازی‌های آسیایی گفت: «امیدوارم نسل‌های بعدی بسکتبال خدمات ارزندۀ نسل گذشته را که در فعالیت‌‌های امثال پری نقی‌پور شکل گرفت فراموش نکنند».

علی‌اکبر لطفی با ۱۵ سال سابقۀ هدایت تیم‌های بانوان و مربی پری نقی‌پور در تیم آزمایش نوشت: «یکی از ستارگان دوران بسکتبال زنان ایران خاموش شد».

 

 

نوشته پری نقی‌پور * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا