اخبار بسکتبال ایران

کمال مشحونخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

محمد مشحون معروف به آقاکمال، بازیکن تیم تاج، تیم ملی و رئیس فدراسیون بسکتبال. متولد ۱۳۰۹ و درگذشت ۱۳۹۸.

عضو تیم ملی بسکتبال در بازی‌های آسیایی ۱۹۵۱ و مسابقات قهرمانی اروپا ۱۹۵۹. بازیکن تیم دانشجویان ایران در جهانی ۱۹۵۷ پاریس.
عضو باشگاه تاج  به مدت نزدیک به یک دهه در سال‌های ۳۰.

بازیکن تیم ارتش ایران در رقابت‌های متعدد بین‌المللی.

ریٔیس فدراسیون بسکتبال طی ماههای پیش از انقلاب (دی ۱۳۵۶ تا بهمن ۱۳۵۷).
جزو دانشجویان نخبه ایران در دهه ۴۰ و فارغ‌التحصیل حقوق از آمریکا و ادامۀ تحصیلات عالی در رشتۀ دامداری و کشاورزی.
معاونت وزارت کشاورزی و ریٔیس سازمان گوشت ایران قبل از انقلاب.

مهندس کمال مشحون یکی از چهره‌های استثنایی بسکتبال ایران طی سال‌های ۱۳۲۸ تا ۱۳۳۸ بود. وی بعد از شروع بسکتبال در تیم تاج رشد کرد. به دلیل ویژگی‌های خاص جسمانی خیلی زود در بین نسل بازیکنان بعد از المپیک ۱۹۴۸ مورد توجه قرار گرفت.

بعد از بازی‌های آموزشگاهی و باشگاهی، یکی دو دوره بازی در مسابقات قهرمانی ایران را تجربه کرد و سپس به عضویت تیم ملی بسکتبال در بازی‌های آسیایی ۱۹۵۱ دهلی‌نو درآمد. اسفند ۱۳۲۹، کمال مشحون در ۲۰ سالگی نخستین تجربه بازی‌های ملی خود را مقابل ژاپن، هند، فیلیپین و برمه پشت سر گذاشت که منجر به کسب نخستین مدال برنز تاریخ بسکتبال ایران به مدت ۵۵ سال شد.

در مقابل کاخ ریاست جمهوری هندوستان بازی‌های آسیایی ۱۹۵۱. کمال مشحون دومین نفر ایستاده از چپ.

سفرهای بین‌المللی با تیم ایران به ترکیه از دیگر سوابق وی تا اواسط دهۀ ۳۰ است. همزمان با تاج بارها در مسابقات باشگاههای تهران درخشید.

در سال ۱۳۳۶ با تیم دانشجویان ایران در مسابقات جهانی پاریس به میدان رفت و به همراه کامبیز مخبری و ماشالله صفی‌آریان، به نوشتۀ مجلۀ اکیپ آن زمان، جزو بهترین نفرات تیم ایران بودند.

با تیم ارتش ایران در مسابقات ۱۹۵۷ ترکیه بازی کرد وهمراه این تیم سفری هم به لنینگراد داشت و مقابل تیم‌های نظامی شوروی از جمله ارتش ملی این کشور به میدان رفت.

کمال مشحون، بازی‌های جام ملت‌های اروپا در سال ۱۹۵۹ را در کارنامه‌اش دارد. مسابقاتی که به اشتباه در ایران «جام مدیترانه» خوانده می‌شد.

ابوالفضل صلبی، دکتر حسین صعودی‌پور، دکتر حسین رضی، مرتضی آقاکوچک (مازیار)، اوشار، سرودی، جبارزادگان و … طی سال‌های ۲۸ تا ۳۸ همبازیان و مربیان مطرح او بودند.

تابستان سال ۱۳۹۸ مهندس کمال مشحون طبق برنامۀ سالیانه خود از آمریکا به ایران سفر کرد اما در پیِ ناراحتی تنفسی در بیمارستان بستری شد. وی ۲۰ شهریور۱۳۹۸ در ۸۹ سالگی به دلیل ایست قلبی در تهران درگذشت. مهندس کمال مشحون طبق وصیت در منطقه دونا جادۀ چالوس، محل آبا و اجدادی خود، به خاک سپرده شد.

نوشته کمال مشحون * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا