اخبار بسکتبال ایران

۲ روز تا بسکتبال کاپ آسیا / نگاهی به تیم ملی بسکتبال / حدادی همچنان ستاره آسیاستخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

تیم ملی بسکتبال با بیش از یک دهه سلطه در بسکتبال آسیا به دنبال حفظ این جایگاه در کاپ آسیا ۲۰۲۲ جاکارتا اندونزی است.

ایران بدون شک یکی از تیم‌های برتر آسیا و اقیانوسیه همچنین مدعی در جاکارتاست. تیم ملی در آخرین جام جهانی و المپیک بازی کرده است بنابراین ادامه راه، به حفظ جایگاه در کاپ آسیا بستگی دارد.

بسکتبال ایران از پنجمی ۱۹۷۳ تا امروز نیم قرن است در بسکتبال کاپ آسیا (جام ملت‌ها) حضور دارد و با فراز و نشیب‌ فراوان طی سال‌ها؛ نایب قهرمانی ۲۰۱۷ در کارنامه‌اش است. با سه دوره قهرمانی آسیا طی ۱۵ سال گذشته که سناریوی بسکتبال با قطب‌های سنتی آسیا را تغییر داد.   ایران با ۱۸ دوره (از جمله ۲۰۲۲)،  بیشترین حضور را در بین تیم‌های غرب آسیا در کاپ آسیا دارد.
از سال ۲۰۰۳ تا رقابت‌های جاکارتا؛ نهمین دوره حضور پی‌ در پی ایران در این رقابت‌هاست.

یکی از نقاط درخشان ایران حامد حدادی است. در دوران مدرن رقابت‌ها (پس از دهه ۲۰۰۰)، ایران یکی از دو تیمی است که چندین بار قهرمان جام ملت‌های آسیا شده است و حدادی بالاتر از یائومینگ چینی که سه دوره بازیکن با ارزش آسیا شد با ۴ عنوان ارزشمندترین بازیکن آسیا در رتبه اول جای دارد.

در سال ۲۰۰۷، ایران یک تیم جوان بود و با قهرمانی که به دست آورد ثابت شد «نقطه عطف» بسکتبال ایران است.

نسل بازیکنانی چون حدادی، نیکخواه بهرامی، مهدی کامرانی، حامد آفاق، سهراب‌نژاد، ویسی، اوشین ساهاکیان و … که تعدادی از آنان از رده جوانان تا بزرگسالان در کنار هم بازی کردند نسل بعدی را نیز برانگیختند تا سنت قهرمانی را حفظ کنند.

از نیکخواه‌ بهرامی و کامرانی تا ارسلان کاظمی، جمشیدی و یخچالی و … بازیکنان بسیار زیادی هستند که به عنوان چهره برجسته تیم ملی بسکتبال درخشیده‌اند. هر کدام لحظات خود را داشته‌اند تا به عنوان ستاره‌های ایران بدرخشند.

اما نمی‌توان انکار کرد که بزرگترین ستاره؛ حامد حدادی بوده است. بازیکن سابق NBA و فصل پیش لیگ چین که این تجربیات در انتخاب او برای ۴ بار MVP کاپ آسیا نقش مهمی داشته است.
قامت او تاثیر زیادی هم در حمله و هم در دفاع دارد، اما مهارت‌های پاس و هوشیاری دفاعی او چیزی است که دو طرف زمین بازی برای ایران را امتداد می‌بخشد.

حدادی با ۷ دوره بازی در جام ملت‌های آسیا، ۳ عنوان قهرمانی، ۴ عنوان MVP و با ۷۹۲ امتیاز کسب شده؛ نه تنها یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌های ایران است، بلکه یکی از بزرگ‌ترین ستاره‌های جام ملت‌های آسیاست.
او دوره قبل با میانگین ۱۶.۲ امتیاز، ۱۰.۸ ریباند، ۶.۵ پاس منجربه گل و ۱.۸ بلاک در هر بازی، به کارش پایان داد.

محمد جمشیدی یکی از ۵ ستاره کاپ آسیا ۲۰۱۷ با میانگین ۱۶ امتیاز بود که پنجره دوم جام جهانی را با ۴۱ امتیاز و ۳۲ امتیاز به پایان برد در پنجره سوم بعد از باخت تیم مقابل قزاقستان در دیدار با سوریه دوباره برگشت و درصدد حفظ گلزنی در جاکارتاست.

در همین حال، ارسلان کاظمی می‌تواند به دنبال اولین قهرمانی خود در جام ملت‌های آسیا باشد. دوره قبل او میانگین ۱۰.۲ امتیاز، ۸.۲ ریباند و ۳.۲ پاس منجر به گل در هر بازی را به دست آورد. در بازی با کره ۱۹ امتیاز گرفت و مقابل استرالیا با کارایی ۱۶ فینال را ترک کرد.

موج بعدی ستاره‌های آینده بسکتبال ایران در حال افزایش است و بهنام یخچالی پیشتاز آن. (۵ از ۶ بازی کاپ آسیا ۲۰۱۷ را با امتیازات دورقمی پشت سر گذاشت. با میانگین ۱۶ امتیاز). شوتینگ گارد ۱.۹۰ متری بیش از نیم دهه است که یک گلزن دو رقمی برای ایران بوده است و به همین دلیل توانست توجه باشگاههای اروپایی را به خود جلب کند. یخچالی در دو فصل گذشته در آلمان بازی می‌کند و باید آمادگی بیشتری داشته باشد تا تابستان امسال بازی خود را با ایران به سطح دیگری برساند.

بازی‌های نزدیک مقابل عربستان و قطر و همچنین شکست مقابل سوریه در مقدماتی، نگرانی‌هایی را در میان هواداران برانگیخت، اما با وجود این، ایران با رکورد ۵ – ۱  به دور بعدی رفت.

اگرچه اعضای نسل طلایی توانستند (و ثابت کرده‌اند) در پنجره‌های انتخابی می‌توانند در سطح بالایی توپ بزنند، اما اکنون زمان آن است که موج بعدی بسکتبال ایران افزایش یابد.

بازیکنانی مانند بهنام یخچالی، محمد جمشیدی و ارسلان کاظمی قطعاً مسئولیت خود را انجام داده‌اند، اما دردسرهای فزاینده‌ای مانند باخت‌های تکان‌دهنده به سوریه، و قزاقستان (در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۳ آسیا وجود داشته است).

کاپ آسیا ۲۰۲۲ باید به عنوان یک سکوی عالی برای ستاره‌های بعدی ایران باشد تا نشان دهند چگونه می‌توانند ایران را در بین تیم‌های برتر بسکتبال آسیا نگه دارند.

گردآوری از مطالب فیبا با چند سطر بیشتر از افشین رضاپور.

نوشته ۲ روز تا بسکتبال کاپ آسیا / نگاهی به تیم ملی بسکتبال / حدادی همچنان ستاره آسیاست * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا