اخبار بسکتبال ایران

بسکتبال دسته یک بانوان / ذوب‌آهن و شیدا؛ همه‌ی دختران بسکتبالخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

 

در بسکتبال نمونه‌هایى از کار پایه‌ای و سلسله مراتبی را می‌توان در لیگ‌های پایین‌تر جست و جو کرد. استان‌های بسکتبال‌خیز اما بدون حامیان مالی و متکی به سازندگی. به طور مثال همین نیمه‌نهایی دسته یک بانوان اگر پایگاه ذوب آهن با اسم و سابقه‌اش را در اصفهان کنار بگذاریم، ( سالهاست کار پایه کردند)، خراسان و کردستان و … تیم‌هایی دارند که ساختار کار پایه‌ با ظرفیت‌های بسکتبال داخل استان کنار هم درست چیده شده است.

در مرحله نیمه‌نهایی بسکتبال بانوان دسته یک باشگاههای ایران، چهار تیم ذوب آهن، خانه بسکتبال نیشابور، مولتی کافه مشهد و «شیدا»ی کردستان در سنندج مقابل هم بازی کردند که تیم اصفهانی هر دو بازی‌اش را مقابل نیشابور برد و تیم شیدا ۲ بر یک از سد مشهدی‌ها گذشت. به این ترتیب ذوب آهن و شیدا بعد از راهیابی به فینال، به مسابقه‌های لیگ برتر راه پیدا کردند.
تاریخ برگزاری فینال اعلام نشده است.

ذوب آهن

باشگاه ذوب آهن از دیرباز در بسکتبال بانوان فعال بود اما از حدود ۵ سال پیش اعلام انحلال کرد. پس از آن کار پایه‌ای شکل گرفت و منجر به دستاوردهایی در بسکتبال نوجوانان و جوانان شد. پارسال ذوب آهن از دسته دو به یک و امسال از یک به لیگ برتر راه پیدا کرد. این تیم با فرحنار شمس (سرمربی)، مطهره کشفی (مربی) و انیس یاوری (بدنساز)، با دخترهای اصفهانی از گروه جنوب بالا آمد و به نیمه‌نهایی رسید.

تیم نیشابور از تیم‌های شایسته این دوره از رقابت‌ها سال گذشته در فینال دسته دو، تیم ذوب آهن را برده بود اما این بار در نیمه‌نهایی دسته یک به این تیم باخت.

بازیکنان

بهاره اکبری، حانیه حاجی‌حسینى، عسل کیان‌ارثی، ثمین فاطمی، عاطفه محمدی، فاطمه پورحیدر، ستاره سیاووشی، الهام رنجبر، مانیا شاه‌جهانیان، سمانه طغیانی، آوا عبدالی و مژگان کشمیری.
سارا نصیری (مسیٔول امور ورزش بانوان ذوب آهن).
فرحنار شمس (سرمربی)
مطهره کشفی (مربی)
انیس یاوری (بدنساز)
آنا جعفری (آمارگیر)
رقیه وفاپور (سرپرست)
فاطمه طهماسبی (تدارکات)

«شیدا»ی کردستان

همان حرف‌های ابتدای این مطلب در مورد تیم کردستانی نیز صدق می‌کند. یکی از توانمندترین نقاط بسکتبال ایران اما بی پول. شیدا کردستان با اتکا به جوانان زیر نظر سروه ضرغامیان راهی لیگ برتر شد. مربی‌ای که در ۵ سال گذشته یک بار با دختران کردستان تحت نام «خانه بسکتبال» و یک بار به عنوان سرمربی تیم شهرداری گرگان لیگ برتر را تجربه کرده بود.

نام شیدا از کبابی معروف سنندج به همین نام شکل گرفت اما ضرغامیان و دختران کورد، سالهاست بدون پشتوانه مالی در فکر بلندپروازی از استان در بسکتبال ایران هستند. سروه دو بازیکن ارمنی از تهران به خدمت گرفت و به همراه سایر شاگردانش تیم خوبی ساخت و یک بار دیگر بسان فصل ۹۷ فینالیست شد.

تیم کبابی شیدای کردستان در اولین دیدار خود از مرحله رفت نیمه نهایی مقابل تیم مولتی کافه مشهد که فصل گذشته در لیگ برتر بازی کرد، با نتیجه ۴۹ – ۵۱ شکست خورد اما با نتیجه ۷۰ – ۶۰ در دیدار برگشت برابر نماینده مشهد پیروز شد.
در سومین دیدار که دیشب برگزار شد ۶۵ – ۶۳ از سد حریف سختکوش خود گذشت.

بازیکنان
مونس علی‌پناه، پونه علی‌پناهی‌فرد، سیران قادرنژاد، پولین یوسفی، ادلینا مردوسیان، یاسا صلواتی، روژان روشن، ویانا علی‌پناهی‌فرد، پریا شاکری، رضوان دره‌وزمی، یٔه وین علیمحمدی، نارین حمدی.
سرمربی: سروه ضرغامیان
کمک مربی: ادیبه ویسی
سرپرست: ساغر ضرغامیان

نوشته بسکتبال دسته یک بانوان / ذوب‌آهن و شیدا؛ همه‌ی دختران بسکتبال * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا