اخبار بسکتبال ایران

تقویم تاریخ / بسکتبال ایران در مسابقه‌های دانشجویان جهان – مسکو ۱۹۷۳خانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

در خرداد ماه سال ۱۳۵۲، تیم‌های بسکتبال دانشجویان مرد و زن ایران در بازی‌های دانشجویان جهان در مسکو به میدان رفتند.
ایران در بسکتبال، والیبال، شمشیربازی، شنا و کشتی در این بازی‌ها شرکت کرد.

تیم مردان:
محسن خلخالی، نادر کاشانی، امیر ایلیاوی، جعفر قره خانی، ایرج لارودی، جمشید قاسمی رئوف مشایخ، رضا اسماعیلی، امیر هوشنگ سبکتکین، غالی، امیدی و دوستدار.
سرمربی: مصطفی افوضی

تیم زنان:
مارو آوانسیان، لیلی شیروانیان، سهیلا روحانی، شهلا روحانی، مریم یروشالمی، پری نقی‌پور، مهشید معیری، زهره شهمایی، شهین صدری و بهناز وحدتی.
سرمربی: علی‌اکبر لطفی

این نخستین تجربه زنان ایرانی در رقابت‌های بسکتبال بازی‌های دانشجویان جهان بود. پیش از آن تیم‌های مردان در سال‌های ۱۳۳۶ پاریس، ۱۳۳۸ تورین و ۱۳۴۰صوفیه، در بسکتبال دانشجویان جهان به میدان رفته بودند.

فاصله ۱۲ ساله ایران از این مسابقه‌ها طبیعی بود که نتایج خوبی برای تیم‌های مردان و زنان نداشته باشد آن هم در شرایطی که بسکتبال دنیا پیشرفت فزاینده‌ای را طی دهه ۱۹۶۰ میلادی پشت سر گذاشته بود  و تیم‌های جهان المپیک عظیم ۱۹۷۲ مونیخ را پشت سر گذاشته بودند.

حرکت تیم‌های دانشجویی در بسکتبال و چند رشته ورزشی دیگر، از دیدارهای داخلی بین دانشجویان دانشگاههای مختلف آغاز شد و در مسابقه‌های جهانی ابعاد بین‌المللی به خود گرفت که در آن زمان حضور بسکتبال ایران در سطح جهانی اتفاق قابل توجهی بود.

ایران به کوبا ۹۳ بر ۲۲ باخت. نتایج ایران از فاصله فاحش با حریفان خبر می‌دهد.
تیم ما از دقیقه ۱۴ نیمه دوم ۴ نفره بازی کرد و بقیه نفرات با معدودیت خطا از زمین مسابقه بیرون رفتند!

تیم مردان ۱۱۱ بر ۷۱ مغلوب کانادا شد. تیم مردان با برد مقابل لهستان به کار خود پایان داد. تیم چکسلواکی ۸۱ بر ۲۲ دختران ایران را شکست داد و دختران بدون پیروزی و با ۸ باخت به کشور بازگشتند.

نوشته تقویم تاریخ / بسکتبال ایران در مسابقه‌های دانشجویان جهان – مسکو ۱۹۷۳ * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا