اخبار بسکتبال ایران

تیم ملی بسکتبال بیرون از پنجره چگونه دیده شد؟ / ۴ بازی، کارنامه هاشمی و حواشی آنخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

مصطفی هاشمی سرمربی تیم ملی بسکتبال ذر پنجره‌های اول و دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۳، با نظر رئیس فدراسیون بسکتبال جای خود را به سعید ارمغانی داد. هاشمی با سه برد و یک باخت از ۴ بازی، ایران را صاحب ۷ امتیاز کرد.  تیمی که از وجود تعداد بازیکنان المپیکی خالی بود و هاشمی در بدترین ماههای اداره و مدیریت بسکتبال پیش از انتخابات ۹ اسفند ۱۴۰۰، هدایت تیم ملی را بر عهده گرفته بود.

هاشمی در گفت و گویی با ایرنا به اتفاقات قبل از ۹ اسفند (انتخابات ریاست فدراسیون بسکتبال) اشاره کرد متاسفانه چند وقتی است به صورت هدفمند بسکتبال و برخی از افراد را نشانه رفته‌اند،‌ از آن ماجرای تاسف بار فرودگاه بگیرید تا مسایلی که تا آخرین لحظات مجمع و انتخابات با ما همراه بود. نمی‌دانم چرا تمام اعتقادات، باورها،‌ آرمان‌ها و داشته‌های اعتقادی خود را به بازی گرفته‌ایم تا یک نفر یا یک گروه را از دور خارج کنیم. اگر قرار باشد این مساله در ورزش ما تبدیل به یک عادت شود به جرات می‌گویم در سال‌های آینده چیزی از اخلاق، معرفت و فرهنگ برای ما باقی نخواهند ماند چرا که برای رسیدن به اهداف خود حاضریم حتی با آبرو و اعتبار مردم هم بازی کنیم. متاسفانه زمانی که بحث انتخابات می‌شود همه با هم دشمن می‌شوند،‌به دنبال ضربه زدن به هم هستند و می‌خواهند به هر شکل ممکن طرف مقابل را از دور خارج کنند….

سرمربی سابق تیم ملی بسکتبال در مورد حواشی داوری‌ها در مسابقه‌های بسکتبال باشگاههای ایران گفت: در این مورد بهتر است حرفی نزنم اما وقتی که از عملکرد داوری‌های لیگ ابراز رضایت می‌شود بحث‌هایی به وجود می‌آید که قضاوت آن را به مردم و جامعه بسکتبال واگذار می‌کنم. آن‌هایی که در بطن بسکتبال هستند شرایط را می‌دانند و امروز هم نمی‌خواهم منزلت و جایگاه بسکتبال را دستخوش اتفاقات و حاشیه‌ها کنم. باخت برابر نظم‌آوران سیرجان برای من کابوس بود و هنوز هم نتوانستم خودم را با این شرایط وفق بدهم. چرا در طول بازی سوم، مهرام و هاشمی یکباره ضعیف شدند و افت کردند؟ همه این‌ها دلایلی دارد که در نیمه دوم بازی، یکباره تیم دچار افت شد،‌ چرا؟‌ با این شرایط نمی‌توان کنار آمد چراکه بی‌اخلاقی‌هایی شد که قابل هضم نیست.

وی در مورد شرایط حضورش برای نشستن بر روی نیمکت تیم ملی بسکتبال گفت: من زمانی به تیم ملی اضافه شدم که تیم از المپیک بازگشته بود و رامین طباطبایی از من برای هدایت تیم کمک گرفت. من هم بر اساس تفکراتی که داشتم که مهم‌ترین آن تغییر نسل با شیب ملایم و اضافه کردن بازیکنان جوان،‌ مستعد و البته با کارایی بالا بود این مسئولیت را قبول کردم. در همین مدت هم شاهد بودید چه بازیکنانی به تیم ملی اضافه شدند و اگر شرایط دستخوش تغییر و تحولات نمی‌شد این روند ادامه داشت، شک ندارم که این تیم موفق خواهد شد و مسیر خوبی را در پیش گرفته و برای همه بچه‌ها و تیم ملی آرزوی موفقیت و سربلندی دارم.

هاشمی تصریح کرد: زمانی که تیم را تحویل گرفتیم و بازی‌ها شروع شد، ۶ بازیکن المپیکی خود را در اختیار نداشتم که مشکل بزرگی بود، نبود حامد، صمد،آرون و سینا در بازی با بحرین و عدم حضور بهنام یخچالی در دیدار با قزاقستان به این جمع و بیماری کرونایی که ارسلان و سجاد را درگیر کرده بود و این دو در ۱۰ روز بعد به تیم اضافه شدند ، طبیعی بود که وزن تیم ملی افت داشت. بازیکنان جوانی را به تیم تزریق کردیم که عملکرد خوبی داشتند که در این پنجره هم قرار بود باشند مثل ثابتی، طاهرخانی، علی‌اکبری و قلی‌زاده به این جمع اضافه شدند. به هر حال باید اجازه داد تا چرخه تیم ملی به حرکت طبیعی خود ادامه دهد و باید همیشه بازیکنان آماده،‌ آینده‌دار و مستعد را برای ورود به این چرخه آماده داشت.

دوره سرپرستی مبهم و پرتنش بود

سرمربی سابق تیم ملی گفت: ۲ دیدار با بحرین داشتیم که در بازی اول در تهران بردیم و در منامه و در بازی برگشت شرایط سختی وجود داشت اما موفق عمل کردیم. در آن دوران به دوره سرپرستی خوردیم که شرایط خاص خود را داشت و روند کار به هم ریخت. فضای متشنجی داشتیم و ابهام و سردرگمی گریبان تیم ملی را گرفته بود، مشکلات کرونا هم بود که به همین دلیل لیگ را تعطیل کردیم، در همین مدت بازیکنان جدیدی را به تیم اضافه کردیم، آن‌هایی که در ورزش قهرمانی کار کرده‌اند می‌دانند در دوره سرپرستی کار سخت است به خصوص این‌که در چرخه مسابقات هم باشید.

وی گفت: به بازی با قزاقستان رسیدیم،‌ قزاق‌ها یک گارد راس آمریکایی داشتند که خوب بود و از بابت تیمی همه فاکتورهای لازم را داشتند اما تیم ملی ما از بازیکنان خوب خود مثل حامد حدادی، صمد نیکخواه بهرامی، بهنام یخچالی، آرون گرامی‌پور، سینا واحدی و … خالی بود. ارسلان کاظمی و سجاد هم دیر به ما اضافه شدند و همه بار حمله ما روی دوش محمد جمشیدی افتاد و طبیعی بود که نتوانیم از تمامی داشته‌های خود بهره ببریم. البته این نکته را هم باید مد نظر داشت که در ۸ دقیقه آخر ما ۱۳ امتیاز پیش بودیم اما اتفاقاتی در زمین بازی رقم خورد که اسم آن را حادثه‌های ورزشی می‌توان گذاشت مثلا توپ به اشکال مختلف توی سبد نمی‌رفت و در ۴۰ ثانیه پایانی بازی را واگذار کردیم، در حالی که اگر بازیکنانی که نام بردم در تیم باشند به راحتی می‌توانیم قزاقستان را ببریم.

هاشمی افزود: بعد از این بازی به سوریه خوردیم، با آن اتفاقات باید دوباره تیم را جمع می‌کردیم که کار سختی بود اما بازیکنان با همه شرایط، سخت تلاش کردند و تعهد کاری خود را انجام دادند.

همزمانی انتخابات و بازی تیم ملی خوب نبود

وی در واکنش به هم‌زمانی بازی تیم ملی و انتخابات فدراسیون بسکتبال گفت: در مورد انتخابات نامه‌ای به وزیر ورزش نوشتم و درخواست کردم با توجه به این که دو بازیکن تیم ملی هم باید رای بدهند و در جریان تعامل و رایزنی‌های انتخاباتی قرار گرفته‌اند با تاکید بر تمرکز تیم ملی، زمان انتخابات کمی تغییر کند اما در نهایت شاهد بودیم انتخابات برگزار شد. به نظرم مسیر درستی را طی کردیم ، شک ندارم این تیم در کاپ آسیا و بازی‌های آسیایی در فینال خواهد بود و احتمال قهرمانی هم وجود دارد.

او در مورد تغییرات اعمال شده در تیم ملی بسکتبال افزود: با پیوستن حامد حدادی در درجه اول و بهنام یخچالی و سینا واحدی و آرون خیلی تقویت خواهد شد.

منبع / خلاصه‌ای از گفت و گوی ایرنا با هاشمی 

 

نوشته تیم ملی بسکتبال بیرون از پنجره چگونه دیده شد؟ / ۴ بازی، کارنامه هاشمی و حواشی آن * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا