اخبار بسکتبال ایران

صفاعلی کمالیان مربی سابق تیم ملی و کارشناس بسکتبال/شاکله بسکتبال کشور مبهم استخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛ صفاعلی کمالیان مربی سابق تیم ملی و کارشناس بسکتبال در مورد فهرست دعوت شدگان به تیم ملی بسکتبال به ایسنا گفته:

«نفرات دعوت شده به تیم ملی یک فهرست متعادل هستند، اما جای چند سوال هم هست که شاید بهتر باشد مسئولان تیم در مورد آن‌ها پاسخ دهند. برای مثال برخی از بازیکنانی که قبلا عضو تیم ملی بوده‌اند الان در لیست نیستند که شاخص‌ترین آن‌ها سجاد مشایخی است. در حال حاضر ما دلیل عدم حضورش را نمی‌دانیم اگرچه قاعدتا این نظر کادرفنی است، اما به نظرم بهتر بود دلایل این تصمیم‌ها مطرح شوند».

وی با اشاره به مسابقات ایران در جام جهانی ۲۰۱۹ «یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که در بسکتبال ما هست را تفاوت سطحی دانست که بسکتبالیست‌های ایران در مسابقات باشگاهی با رقابت‌های بین‌المللی تجربه می‌کنند…

این اختلاف سطح باعث‌ می‌شود تا ما به اردوهای بلند مدت و مسابقات تدارکاتی بیشتر جهت آماده سازی نیاز داشته باشیم. همه این‌ اقدامات برای آن است که فاصله را جبران کنیم. تدارکات نسبتا مناسبی داشتیم، اما بهره برداری مناسب نبود که دلیلش برای من نیز مبهم است».

کمالیان در مورد چگونگی دستیابی به روال و زمان آماده سازی بسکتبال ایران در کوتاه مدت گفت:

«با برنامه‌ریزی، آموزش فراگیر و آماده‌سازی بازیکنان از سنین پایین، حضور هر چه بیشتر بازیکنان در لیگ‌های سطوح بالاتر و همچنین ارتقاء سطح کیفی لیگ. تنها بالا بردن تعداد تیم‌ها کافی نیست. ما هنوز از نظر کیفی نیاز داریم که لیگ‌های خود را ارتقاء دهیم تا تیم ملی متضرر نشود…».

وی این را هم اضافه کرد که «نباید بار اصلی روی اردوهای طولانی مدت و مسابقات تدارکاتی خارجی تیم ملی باشد».

کمالیان می‌گوید هنوز در مورد سبک بسکتبال کشورمان به نتیجه نرسیده‌ است که «چه سبکی داریم؟

بخاطر اینکه ما ترکیبی از روش‌های مختلف را انجام می‌دهیم. این موضوع در شاکله بسکتبال کشور مبهم است و نمی‌توان موارد واضحی را استخراج کرد… هر سنی خصوصیتی دارد که باید بر اساس آن مطالب آموزشی لازم را به بازیکنان تعلیم دهیم.

نباید یک بازیکن در رده‌های سنی مختلف با مربیانی که از نظر سبک بازی متفاوت هستند کار کند. این تنوع سبک‌ها باعث سردرگمی استعدادها است چون وقتی به تیم بزرگسالان می‌رسیم یک ناهمگونی در سبک کلی بازی بازیکنان بوجود می‌آید».

مربی سابق تیم ملی گفته «این موضوع کاری نیست که در کوتاه مدت انجام دهیم، تصمیم گیرنده‌های بسکتبال ما باید این قابلیت را داشته باشند که در مورد این موضوع تصمیم‌ گیری و برنامه‌ریزی ‌کنند که البته تا الان باید شده باشد…».

او درباره پیدا کردن جانشین برای حامد حدادی یا صمد یا مهدی کامرانی معتقد است این کار «آسان نیست، اما بدون برنامه‌ریزی هم مقدور نیست، مثلا شاید بازیکنان جانشین حدادی حتما همه خصوصیات او را نداشته باشند چون بازیکنی با ۲ متر و ۱۸ سانتی متر قد آن هم با این کیفیت خیلی کم وجود دارد و مؤید این است که احتمالا کشف بازیکنانی با این کیفیت در چرخه استعدادیابی کشور آسان نیست.

با این حال چاره‌ای جز ساماندهی امور استعدادیابی در کشور نمی‌بینم».

کمالیان گفت:

«… شاید بعضی معتقد باشند که ترکیب آرون گرامی‌پور با حدادی خوب است، هرچند که من در همه شرایط با این نظر موافق نیستم.

متاسفانه در پنجره دوم انتخابی کاپ آسیا او عملکرد قابل قبولی نداشت. حضور آرون زمانی تاثیرگذار است که‌ آماده باشد. الان سالار منجی هم در جمع نفرات دعوت شده هست که جوان با استعدادی است… آماده کردن بازیکنان مناسب پست پنج زمان بر است…».

نوشته صفاعلی کمالیان مربی سابق تیم ملی و کارشناس بسکتبال/شاکله بسکتبال کشور مبهم است اولین بار در خانه بسکتبال ایران. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا