اخبار بسکتبال ایران

مردی از تبار نیکا/جعفر قره‌خانی شیرمرد بسکتبال ایرانخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

سایت خانه بسکتبال ایران؛ سال ۱۳۹۴ در چنین روزی جعفر قره‌خانی ملقب به شیرجعفر از میان ما رفت. در همان روزها مرحوم دکتر فرهاد هژیر دلنوشته‌ای در رثای جعفر قره‌خانی به من داد. اجل به وی امان نداد و مرد فرهیخته بسکتبال ۳ اسفند ۱۳۹۶ درگذشت.

دکتر فرهاد هژیر یادداشتی به بهانه فقدان مرحوم جعفر قره‌خانی پیشکسوت بسکتبال نوشت.

منقبض شده‌ام. خبر کوتاه و دردآور بود. به شدت گریستم. جعفر قره‌خانی ابرمرد اسطوره‌ای بسکتبال ایران درگذشت. در نوجوانی برایم الگو بود. در مرحله توسعه مهارت‌هایم می‌کوشیدم قبل از پدید آوردن سبک بازیگری خودم از مهارت‌های زیبا و بدیع‌اش تقلید کنم. بزرگترین آرزویم بازی در کنارش بود. اگر عشق؛ انگیزه تلاش مفرط باشد، عشق مفرطم به #مظفر_بنی‌هاشمی و قره‌خانی موجب سحتکوشی‌ام شد و آرزو را برآورده ساخت.

سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶ در تیم راه آهن و سپس در تیم‌های ملی در کنارش بودم. سال ۱۳۵۶ در مسابقات ارتش‌های جهان در تهران به جرأت می‌توان گفت در حضور ستارگان دنیا یکی از سه ستاره برتر این مسابقات بود و بر روی سبد تیم‌های بزرگ دنیا چون آمریکا و ایتالیا با میانگین قدی ۲ متر و ۱۰ سانتیمتر آنها قلدری می‌کرد. شیرمرد بسکتبال ایران عقاب‌آسا بر روی سبد حریفان به پرواز در می‌آمد. چست و چابک و با پنجه‌های قدرتمند و بسیار فراخش توپ گل نشده را به ثمر می‌رسانید.

سال ۱۳۵۸ آخرین سال حضورش در بسکتبال در مسابقات #بنغازی_لیبی داخل زمین در کنارش بودم. در ۳۲ سالگی هنوز گلزن‌ترین بازیکن تیم ایران بود. تاریخ بسکتبال ایران در هر دهه یا نیم دهه نام غولانی را بر تارک خود حمل می‌کند که بی‌تردید نام این رادمرد پاک سرشت بر بلندایی برتر از همه آن غولان قرار دارد.

در پس بازنشستگی از بسکتبال به اقتضای جبر زمان، آرام‌ترین فرد تن داده به این اقتضا بود… آرام و بی هیاهو در خلوت تنهای خود زیست. کسی از او آزاری ندید. کسی هرگز از او نرنجید. مگر نه اینکه قهرمانان واقعی متکی به نفس و واقف به توان خود باید چنین باشند؟
او مردی بود از تبار نیکان و پاکان با منشی به ارث برده از پهلوانان باستانی ایران زمین ذره‌ای گرد و غبار وجود پاک و پربرکتش را ملکوک نکرده بود.
داغش همیشه بر دل من و دوستانش باقی می‌ماند. بکوشیم تا فروزه‌های والای اخلاقی و شخصیتی‌اش را در این وانفسای حرفه‌ای‌گری بی سامان، سرلوحه زندگی و کار و ورزش خود قرار دهیم.

عکس پرواز جعفر قره‌خانی

نوشته مردی از تبار نیکا/جعفر قره‌خانی شیرمرد بسکتبال ایران اولین بار در سایت خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال ایران پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا