اخبار بسکتبال ایران

نیمه‌نهایی بسکتبال اروپا / هیجان، شگفتی و تلافیخانه بسکتبال ایرانخانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

پیش‌بازی

آیا فرانسه شکست‌ناپذیر می‌تواند روند رویایی لهستان را متوقف کند؟

در نخستین بازی نیمه‌نهایی یوروبسکت ۲۰۲۲، فرانسه و لهستان به میدان می‌روند.
این رقابت‌ها که با ۲۴ تیم در ۴ گروه و به میزبانی مشترک ایتالیا، جمهوری چک، گرجستان و آلمان آغاز شد امشب در برلین ادامه می‌یابد. با دو بازی در دور نیمه‌پایانی:

فرانسه – لهستان
آلمان – اسپانیا
لهستان برای اولین بار در ۵۰ سال گذشته به چهار تیم پایانی بسکتبال قهرمانی اروپا رسیده است، در حالی که فرانسه در مرحله حذفی با ترس‌های بزرگ روبرو شده است. خروس‌ها در وقت اضافه از سد ایتالیا گذشتند. در همین حال، لهستان با شکست دادن مدافع قهرمانی، اسلوونی، در یک پیروزی تاریخی ۹۰-۸۷ به یک شگفتی بزرگ دست یافت.

ماتئوش پونیتکا با نمایش‌های قدرتمندی برای لهستان در این تورنمنت، خود را وارد صحبت‌های MVP، با ارزش‌ترین بازیکن جام، کرده است.  این بازیکن ۲۹ ساله به طور میانگین ۱۵.۰ امتیاز، ۶.۴ ریباند و ۶.۹ پاس منجر به گل در هر بازی کسب می‌کند.

در آنسوی میدان تری تارپی قهرمان گمنام یورو بسکت برای فرانسه بوده است. با نقش‌های دفاعی مؤثر.

«وقتی به فرانسه نگاه می‌کنید، فکر می‌کنید، آنها با خوش‌شانسی ترکیه را شکست دادند، حالا آنها با خوش‌شانسی ایتالیا را شکست دادند و برخی می‌گویند که به سختی به نیمه‌نهایی راه پیدا کردند. اما این‌ها چهار تیم برتر اروپا هستند. در یک نقطه شانس همه چیز است. فرانسه واقعا تیم خوبی است و من فکر می‌کنم هیچکس تا به حال آنها را جدی نگرفته است زیرا آنها در اینجا یا آنجا خوش شانس بودند. اما آنها در نیمه نهایی هستند و تیمی باورنکردنی. می‌بینید که آنها در حال ساختن چیزی از بازی به بازی دیگر هستند. بنابراین واقعاً بازی سختی خواهد بود». ماتئوش پونیتکا – لهستان

«ما می‌دانیم که باید بهتر بازی کنیم. اما اکنون زنده‌ایم. نمی‌توانیم با همان سطحی که در دو بازی گذشته داشتیم به آن برسیم. ما به خود فرصت دادیم تا بهترین بازی خود را انجام دهیم. فعلا اینطور نیست. ما خیلی خوب بودیم. در مقابل لیتوانی، اما اکنون باید گام برداریم و زمان انجام آن فرا رسیده است». وینسنت کولت –  سرمربی تیم ملی فرانسه

آلمان تشنه تلافی برای باخت‌های بزرگ مقابل اسپانیاست

آلمان و اسپانیا تیم‌های بزرگ با تصویر عوض شده و ذهنیت‌های جدید به هم برخوردند.

آلمان فقط یک بازی را باخته است – به اسلوونی در مرحله گروهی – و یکی از قوی‌ترین تیم‌های دهه‌های اخیر را دارد. هواداران میزبان از پیروزی جادویی مقابل یونان برای رسیدن به نیمه نهایی بعد از سال ۲۰۰۵ خوشحال هستند.

از سوی دیگر، اسپانیا، فنلاند را ۱۰۰-۹۰ شکست داد تا یازدهمین رتبه متوالی خود را در جمع چهار تیم برتر به دست آورد، اما این کار را با تیمی انجام داده است که سه بازیکن متولد سال ۲۰۰۰ یا بعد از آن حضور دارند و بیشتر بازیکنان باتجربه خود را کنار گذاشته‌اند.

این تیم آلمانی حس تلافی‌جویانه‌ای از اسپانیا خواهد داشت. آخرین باری که آلمان؛ اسپانیا را شکست داد در نیمه نهایی یورو ۲۰۰۵ با شوت دیرک نوویتزکی بود. اما آخرین بار اسپانیا؛ آلمان را در مرحله گروهی یوروبسکت ۲۰۱۵ در برلین و در آخرین بازی نوویتزکی حذف کرد. همچنین اسپانیا با پیروزی ۸۴ بر ۷۲ در مرحله یک چهارم نهایی به عملکرد قدرتمند آلمان در یورو بسکت ۲۰۱۷ پایان داده بود.

آلمان تأثیرات زیادی از فرانتس واگنر می‌گیرد که با ۱۶.۳ امتیاز در رتبه دوم تیم قرار دارد و ۵۱.۵ درصد از راه دور شوت می‌کند.

اسپانیا به برادران هرنانگومز متکی است –  ویلی و خوانچو –  به طور میانگین ۲۸.۶ امتیاز و ۱۲.۴ ریباند به دست آوردند.

«من برادران هرنانگومز را خیلی خوب می‌شناسم، (عثمان) گاروبا با راکتس است. یک تیم فیزیکی. ما باید آماده باشیم. آنها یک یانیس (آنتتوکومپو) ندارند اما نقش‌آفرینان زیادی دارند که می‌تواند ۲۰ امتیاز کسب کنند. بنابراین ما باید ذهنیت درستی داشته باشیم و مانند بازی مقابل یونان به میدان برویم».
دنیس شرودر –  آلمان

«قرار گرفتن در جمع چهار تیم برتر مسابقات قهرمانی مانند این دوره، جایی که تیم‌های بزرگ زیادی حذف شده‌اند، چیزی عالی است. این به این معنی نیست که ما نمی‌خواهیم به رقابت ادامه دهیم. این هویت ماست».
سرجیو اسکاریولو –  سرمربی اسپانیا

خلاصه شده از فیبا

نوشته نیمه‌نهایی بسکتبال اروپا / هیجان، شگفتی و تلافی * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا