اخبار بسکتبال ایران

از بزرگان تا ستارگان بسکتبال / حدادی تصویری از تاریخ و افتخارخانه بسکتبال ایراناخبار – خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

سعید ارمغانی پس از ۲۰ سال که تیم ملی را ترک گفت دوباره روی نیمکت این تیم خواهد نشست. پیش از آن، اردوی تیم ملی بسکتبال از هفته‌ی آینده آغاز می‌شود.

ارمغانی محور تغییرات تیم ملی و جایگزین مصطفی هاشمی شده است. سرمربی‌ای که ۴ مسابقه روی نیمکت ایران نشست.
بیست سال پیش – کمی عقب‌تر از این روزها –  در ۲۰ فروردین ۱۳۸۱ بود که ارمغانی از بازی‌های غرب آسیا در کویت بازگشت. ( با بسکتبال جام ملت‌های غرب آسیا اشتباه گرفته نشود). تیم ایران به سوریه باخته بود و سپس علی غضنفری رئیس وقت فدراسیون بسکتبال استعفا کرد و خرداد همان سال محمود مشحون رئیس فدراسیون شد. مشحون از همان روزها به مدت ۱۵ سال بعد که رئیس فدراسیون بود برای بازگشت ارمغانی به تیم ملی روی خوش نشان نداد. با این حال اتصال ارمغانی با بسکتبال ایران توسط ذوب آهن در دهه ۸۰ و با فولاد ماهان اصفهان تا سال ۱۳۹۲ حفظ شد.

در این سال‌ها او در ادوار متعدد لیگ برتر و جام باشگاههای آسیا سرمربی ذوب آهن، مدیر فنی و مشاور این تیم و مدیر فنی فولاد ماهان شد.

ارمغانی در سال ۲۰۱۳ مدیر فنی تیم فولاد ماهان در باشگاههای آسیا بود. زمانی که داوری برای این تیم بازی می‌کرد و محسن صادق‌زاده سرمربی بود. حالا در تیم ملی جای سرمربی و مدیر تیم باشگاهی عوض شده. داوری هم بر مسند ریاست نشسته است.

اواسط دهه ۶۰، زمانی که ارمغانی برای تیم ملی بازی می‌کرد به واسطه ژادانی، مربی مجار تیم ملی، به مجارستان مهاجرت کرد.

ارمغانی چقدر می‌تواند به تیم ملی بسکتبال کمک کند؟

در دو طرف سرمربی تیم ملی؛ جواد داوری و حامد حدادی نشسته‌اند. بازیکنانی که ارتباط خود با ارمغانی را در مشارکت‌های مقطعی او با بسکتبال ایران حفظ کرده‌اند اما این بار داوری رئیس فدراسیون و حامد حدادی کاپیتان تیم ملی است.

داوری می‌گوید با شناخت کامل دست به این انتخاب زده است. یک پشتوانه ۲۰ ساله پشت آن است. ایران می‌تواند با ارمغانی راه جام جهانی ۲۰۲۳ را پیدا کند.

با آنکه داوری یک بار گفت قرارداد ارمغانی تا اسفند امسال (پایان پنجره‌های جام جهانی) است، اما بعدش گفت: «ارمغانی را از دست نخواهیم داد».

در حضور خبرنگاران و در سالن اجتماعات فدراسیون بسکتبال در مجموعه ورزشی آزادی؛ در مورد استراتژی‌های در نظر گرفته شده تیم ملی، انگیزه دادن به بازیکنان و فراخواندن نفرات جدید صحبت شد. ارمغانی ایده‌هایش در صفحات یادداشت شده را روی میز گذاشت و با معرفی نفرات کادر فنی، دفاع از آنان و انتخاب‌‌ کادر فنی تیم «ایران نوین»، می‌خواست بگوید همه چیز درست است.

ایران نوین، شکل جدیدی است با محتوای قدیمی «ایران ب». یا تیم‌های رنگی‌ای که در ابتدای ریاست طباطبایی در فدراسیون قبلی تشکیل شده بودند: سبز…قرمز…

رئیس فدراسیون بسکتبال و سرمربی تیم ملی اما می‌گویند برای دستیابی به ذخایر پشتوانه در بسکتبال ایران از تک تک دانش و تجربه‌ استفاده خواهند کرد.

… و اما حامد حدادی.
او به عنوان یک بازیکن روزهای بزرگ و مهم جای محکمی در تاریخ بسکتبال دارد و ارمغانی نیز با توجه به نقش حدادی در تیم ملی می‌گوید او فقط یک کاپیتان درون زمین نیست.
در صحبت‌های ارمغانی نقش حدادی ادامه‌ی تلاش برای حفظ و ارتقاء لحظات تاریخی است.
حامد مثل همیشه واکنشی فروتنانه با حس مسئولیت‌پذیری دارد:
«با تمام توانم برای تیم ملی بازی می‌کنم».

ارمغانی لبخند می‌زند. او نمی‌تواند رضایت خود را از تنها به جا مانده نسلی با بزرگان پنهان کند. تأثیرگذارترین‌شان. حامد همیشه بازیکنی بوده که هر مربی‌ای در انتظار ورود او به تیم است.

آیا ارمغانی و روابط طولانی‌مدت او با حامد حدادی منجر به ثبت لحظات تاریخی بیشتر در بسکتبال ایران خواهد شد؟
این پرسشی است که ارمغانی تا ۵۰ روز دیگر به کمک حدادی با نسل دیگری از ستارگان پاسخ می‌دهد.

نوشته از بزرگان تا ستارگان بسکتبال / حدادی تصویری از تاریخ و افتخار * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا