اخبار بسکتبال ایران

کارشناس بسکتبال : تغییرات مثبتی در فدراسیون ندیدم / نتایج تیم‌ها گویای عملکرد ضعیف استخانه بسکتبال ایراناخبار ⋆ خانه بسکتبال ایران


Warning: Undefined variable $author_details in /home/gitkdukq/public_html/wp-content/plugins/wp-user-profile-avatar/templates/wp-author-box-social-info.php on line 87

سایت خانه بسکتبال ایران؛

انتظاری که از فدراسیون بسکتبال داشتم تغییر رویکرد با عملکرد قوی به نسبت گذشته بود اما تغییر مثبتی در فدراسیون ندیدم.

عباس مرشدی پیشکسوت و کارشناس بسکتبال در گفت و گو با سایت خانه بسکتبال ایران عملکرد فدراسیون بسکتبال را به دو بخش تقسیم کرد و گفت:
من در بخش کلی و جزییات؛ عملکرد مثبتی در فدراسیون ندیده‌ام. آنچه اهمیت دارد این است که اصولاً عملکرد فدراسیون بر اساس رفتارهای فنی و نتایج تیم‌ها سنجیده می‌شود که در هر دو بخش اتفاقات خاصی را شاهد نبودیم. فدراسیون با کارهای آموزشی و تغییرات رو به جلو و مثبت باید آینده‌ای روشن ترسیم کند در حالی که چنین اتفاقی نیفتاده است و جامعه بسکتبال با وضعیت کنونی نگران آینده است.

کاپیتان تیم ملی بسکتبال در دهه ۶۰ ادامه داد:
فدراسیون در بخش‌های استعدادیابی، تشکیل اردوها به همین منظور و برگزاری کلینیک‌ها برای ارتقای دانش مربیان برنامه‌ای نداشت و برنامه‌های این فدراسیون مختص تیم‌های ملی بود که در هیچ‌کدام نتیجه نگرفتیم. ضمن اینکه بر اساس اطلاعاتی که من دارم تدارکات تیم‌ها نیز مناسب نبود. جا داشت با جذب حامیان مالی به اردوها و مسافرت‌های تیم‌های ملی توجه بیشتری صورت می‌گرفت.

مرشدی با اشاره به اینکه نمی‌شود ۶ ماه بسکتبال را فقط به خاطر اعزام‌ها تعطیل کرد گفت:
قطعاً باید فدراسیون توانمندی این را داشته باشد که همزمان به بخش‌های متعدد بپردازد و بدون اینکه خللی به وجود بیاید یا کاری روی کار دیگر تأثیر بگذارد، برنامه‌ها را به درستی پیش ببرد. در حالی که در فدراسیون بسکتبال چنین برنامه‌ای را شاهد نیستیم. به نظر من فدراسیون نتوانست از افراد در کمیته‌ها و تیم‌ها با وجود کارشناسان بسکتبال در قسمت‌های متعدد به خوبی استفاده کند.

بازیکن و مربی سابق تیم ملی بسکتبال نتایج تیم‌های نوجوانان و جوانان را بسیار ضعیف برشمرد. به ویژه در خصوص تیم جوانان در غیبت استرالیا و نیوزلند و با وجود میزبانی که متعقد است:
بازی‌های جوانان را از طریق تلویزیون دیدم که نقائص فنی بسیاری داشت. نوجوانان نیز از قبل باخته بودند و سهمیه جهانی نگرفتند اما با وجود میزبانی و در غیبت دو تیم قهرمان و نایب قهرمان دوره قبل، باخت‌های جوانان جای توجیه ندارد. دفاع و کار گروهی تیم جوانان بسیار ضعیف بود و ای کاش قبل از مسابقات توسط گروهی از کارشناسان بسکتبال وضعیت فنی این تیم بیشتر بررسی می‌شد.

مرشدی که تغییرات در فدراسیون بسکتبال را مثبت ارزیابی نمی‌کند در خصوص تیم ملی نیز اعتقاد دارد با وجود زحمات کشیده شده اما هنوز تغییری ندیده است.
وی گفت:
تیم ملی در ابتدا انتخاب سعید ارمغانی نبود چون سرمربی تیم ملی کسی را نمی‌شناخت. ناگزیر با نفراتی که به او معرفی کردند تمرینات را شروع کرد و در ادامه تا حدی بهتر شد. ارمغانی شناختی از لیگ برتر نداشت. من والیبال را مثال می‌زنم که طی دو سه ماه، ۳ تیم ملی را به تورنمنت‌های مختلف فرستاد با اینکه بخش اعظم بازیکنان قدیمی خود را کنار گذاشته بود. در بسکتبال هنوز نمی‌دانیم اندازه پتانسیل‌مان چقدر است.

مرشدی در پایان این گفت و گو با اشاره به اینکه در چند ماه اخیر بازیکنانی در تیم ملی کم یا اضافه شدند، گفت:
ارمغانی تغییراتی را شروع کرد که از قبل انجام شده بود اما او نیز احساس نیاز را به خوبی تشخیص داد با این حال بازیکن سالاری در تیم ملی بیداد می‌کند. من بارها این موضوع را مطرح کردم که با بازیکن سالاری سنگ روی سنگ بند نمی‌شود اما شاهد این آفت بزرگ در بسکتبال هستیم و ارمغانی نتوانست مانع آن شود. همه اعضای کادرفنی تیم ملی  و مربیان رده‌ها دوست و همکاران من هستند و می‌دانم تلاش می‌کنند تا تغییری صورت بدهند اما من تا الان تغییری ندیده‌ام که در آینده اتفاق خاصی در بسکتبال رقم بخورد.

نوشته کارشناس بسکتبال : تغییرات مثبتی در فدراسیون ندیدم / نتایج تیم‌ها گویای عملکرد ضعیف است * خانه بسکتبال ایران پایگاه تخصصی بسکتبال *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا